Väčšina obalov výrobkov, ktoré si kedy kúpime, skončí v koši. Nie je totiž žiaden dôvod ich schovávať, nie je ním ani podmienená prípadná reklamácia. Zákon totiž žiadnu takúto požiadavku na spotrebiteľov nekladie. Nájde sa však výnimka, kedy sa s originálnym balením zaobchádza s najvyššou starostlivosťou, a to už od vybaľovania v ňom uloženého produktu.
Onou výnimkou je po stránke dizajnu jednoduchá krabička iPhonov. Teda biely papierový obal, na ktorého veku je na vrchu vyobrazený v krabičke uložený telefón a po jeho stranách názov produktu a logo výrobcu. Tento „kus papiera“ je pre používateľov podobne dôležitý ako telefón samotný. A tak aj k nemu pristupujú.
Špeciálna krabička
Podľa spoločnosti The Fast Company sú krabičky od iPhonu vysoko kvalitné a esteticky príjemné, zvyšujú zážitok pre ich majiteľov a zároveň v nich vzbudzujú pocit, že sú cenné a stoja za to ich uchovať, hoci ide len o kus papierovej lepenky.
Podľa portálu Ladbible je na pozadí množstvo psychologických faktorov, vrátane vnímania samotného dizajnu so stávkou na bielu farbu. Tá je jedným z kľúčových faktorov, hoci v minulosti Apple využíval čiernu.
Biela nie je totiž len známkou čistoty a luxusu, ale podľa psychológov navodzuje aj pocit otvorenosti a voľného priestoru, čo napomáha vyvolávať v ľuďoch pocit očakávania pri rozbaľovaní iPhone. Avšak dôvod, prečo si mnohí používatelia iPhonov originálne balenie starostlivo schovávajú, je však skôr pragmatický.
Pragmatický dôvod
Telefón sa s ním totiž podstatne ľahšie predáva. Práve pri iPhone, ktorý si vybudoval určitý spoločenský status, je úplnosť balenia zásadným faktorom pri prípadnom predaji. Ponuka telefónu bez originálneho balenia môže v potenciálnom záujemcovi vyvolávať nedôverčivosť a také zariadenie sa bude predávať horšie a dlhšie ako to s krabičkou.
Nie je teda divu, že na inzertných portáloch je k nájdeniu nespočet ponúk práve prázdnych škatuliek od iPhonov. Ceny dokážu dosiahnuť aj dvojcifernú hranicu. Rovnako ako majú krabičky svojich predajcov z radov tých, ktorí napríklad o svoj iPhone z nejakého dôvodu prišli, alebo ho posunuli svojim potomkom a krabičku už nepotrebujú, tak majú aj svojich záujemcov.
Ľudia ich môžu zháňať napríklad vtedy, keď o pôvodnú krabičku prídu nejakým nedopatrením, napríklad ju stratia či poškodia pri sťahovaní. A bezpochyby sa nájdu aj jedinci, ktorí ich zbierajú alebo ich nejako ďalej kreatívne využívajú.