StoryEditor

Pred 40 rokmi vznikol technologický gigant. Svoju cestu začal v garáži rodičov

27.06.2024, 11:56
  • Rok 1984 bol pre svet osobných počítačov zásadný.
  • Apple predstavil Macintosh, na veľtrhu CES došlo k uvedeniu inovatívneho počítača Commodore Amiga, začal predaj CD-ROM, Fujio Masuoka vynašiel flash pamäť a objavil sa termín kyberpriestor.
  • A v tomto roku sa zrodila aj legenda, spoločnosť Dell Computer Corporation.

Spoločnosť Dell bola založená v máji 1984 Michaelom Dellom a vystupovala pod značkou PC‘s Limited. Michael v tom čase študoval na Texaskej univerzite v Austine. Vtedajší startup, ktorý zohral kľúčovú úlohu v utváraní nielen PC segmentu, si dal za cieľ vyrábať kompatibilné počítače s IBM PC.

Michael Dell s pôžičkou 1 000 dolárov od svojej babičky začal predávať počítačové komponenty z garáže svojich rodičov. Objednávky prijímal po telefóne. Spoločnosť rýchlo rástla a postupne sa vypracovala na jedného z najväčších technologických gigantov na svete. Počas svojej histórie si Dell prešiel mnohými zmenami, ale vždy sa zameriaval na inovácie a poskytovanie kvalitných produktov a služieb zákazníkom.

Počítače na zákazku

Prvým core biznisom bol upgrade existujúcich IBM počítačov. Doslova so skrutkovačom v ruke Michael Dell modernizoval počítačové stroje. V roku 1985 spoločnosť vyrobila prvý počítač vlastnej konštrukcie, „Turbo PC“, ktorý sa predával za 795 amerických dolárov s procesorom Intel 8088 a frekvenciou 8 MHz.

Spoločnosť PC‘s Limited počítač propagovala v počítačových časopisoch a priamo na zákazku zostavovala každý objednaný kus. Táto stratégia eliminovala náklady na udržiavanie zásob a riziko vytvárania produktov, ktoré zákazníci nechceli, čo bol napríklad neblahý prípad IBM PCjr, ktorý bol uvedený na trh v roku 1984 a o rok neskôr sa prestal predávať.

Vďaka tomu mohol Dell z hľadiska ceny konkurovať zavedeným počítačovým značkám. Pc‘s Limited nebola prvou spoločnosťou, ktorá tento obchodný model použila, ale stala sa jednou z prvých, ktorá s ním naozaj uspela. Spoločnosť zarobila v prvom roku svojho obchodovania viac ako 73 miliónov dolárov.

image

Michael Dell FOTO: Dell Technologies

V roku 1987 firma upustila od názvu PC Limited, stala sa Dell Computer Corporation a začala expandovať po celom svete. Nový názov spoločnosti mal lepšie odrážať jej zameranie a riešil problémy s používaním „Limited“ v názve spoločnosti v niektorých krajinách.

V júni 1988 spoločnosť vstúpila na burzu s trhovou kapitalizáciou 85 miliónov dolárov. Maximálnu trhovú hodnotu, 100 miliárd dolárov, akcie Dellu dosiahli v roku 2000. V rovnakom roku bol Dell číslo jedna vo výrobe PC v USA a dvojkou vo svetovom meradle, hneď za Compaqom.

Počas prvých 15 rokov po skromných začiatkoch Dellu rástol biznis ohromujúcim tempom. V roku 1990 spoločnosť otvorila továreň v Írsku odkiaľ odbavovala zákazky mieriace do Európy, na Stredný východ a do Afriky. V roku 1995 rozšíril svoje podnikanie do Ázie a Japonska.

Boj s konkurenciou

V deväťdesiatych rokoch čelila spoločnosť Dell silnej konkurencii. Mnoho z ich vtedajších súperov však oproti nej už neexistuje. Jedným z najväčších konkurentov bola spoločnosť Gateway 2000 (neskôr len Gateway). Uspela aj preto, že sa inšpirovala rovnakým obchodným modelom, aký používal Dell.

V roku 1997, keď dosiahla zisk jednu miliardu dolárov, odmietla ponuku na akvizíciu Compaqu za sedem miliárd dolárov. Avšak v roku 2007 sa firma ocitla v kríze a značka bola za 700 miliónov dolárov predaná spoločnosti Acer.

Avšak aj pre Dell znamenali deväťdesiate roky minulého storočia obdobie tuhého boja o prežitie. Na päty mu šliapali giganti Hewlett-Packard a Compaq. Compaq bol v tom čase uznávaným lídrom v oblasti inovatívnych technológií. V roku 2002 HP nakoniec pohltil Compaq, a stal sa tak aspoň papierovo vtedajšou neporaziteľnou spoločnosťou vo výrobe PC.

Dell sa naproti tomu ocitol v hlbokej kríze. Aj keď sa zdalo, že firma ide na plné obrátky. V roku 2004 Michael Dell rezignoval na post generálneho riaditeľa a odovzdal opraty Kevinovi Rollinsovi. Ten počas krátkej doby zažil dramatický pokles trhového podielu v prospech HP, a Dell sa navyše ocitol pod drobnohľadom Komisie pre cenné papiere a burzy kvôli účtovným nezrovnalostiam.

Dell Hell

Najhoršie však bolo poškodenie reputácie v oblasti zákazníckeho servisu. Sťažnosti narastali a Dell sa z kedysi oceňovaného lídra v tomto ohľade stal terčom kritiky. Pre spoločnosť dokonca bola vytvorená virálna fráza „Dell Hell“.

Toto desaťročie znamenalo pre Dell zlomový bod. Z kedysi nespochybniteľného lídra musel bojovať o prežitie a bol nútený čeliť interným problémom aj tlaku zo strany konkurencie. Až na konci roku 2007, keď sa Michael Dell vrátil na čelo firmy, sa podarilo naštartovať ozdravnú cestu.

Do vlastných rúk a obrovská akvizícia

Dell sa po vyriešení všetkých problémov opäť postupne stával stabilnou trojkou medzi globálnymi výrobcami počítačov, za Lenovom (po akvizícii PC divízie IBM v roku 2005) a HP. V nasledujúcich piatich rokoch sa zameral na firemný sektor a kúpil Perot Services, ktorý premenoval na Dell Services.

V roku 2010 Dell pokračoval v akvizičnej horúčke a kúpil firmy zamerané na úložisko, správu systémov, cloud computing a softvér (Boomi, Exanet, InSite One, KACE, Ocarina Networks, Scalent a Compellent). V roku 2011 posilňuje firemné portfólio akvizíciami Secure Works, RNA Networks a Force10 Networks. A konečne v roku 2012 realizuje ďalších šesť akvizícií, vrátane Credant Technologies (ochrana úložiska) a Quest Software (vývoj softvéru).

V roku 2013, kedy trh s osobnými počítačmi zažíval útlm, Michael Dell zorganizoval odkup spoločnosti, čím ju opäť priviedol do súkromných rúk a došlo k stiahnutiu z burzy.

Vďaka tomuto kroku sa Dell zbavil tlaku na krátkodobé výsledky a mohol sa zamerať na dlhodobú stratégiu a rast. O tri roky neskôr Dell uskutočnil svoju doteraz najväčšiu akvizíciu, keď za 67 miliárd dolárov kúpil spoločnosť EMC. Vznikla tak najväčšia svetová „súkromne kontrolovaná, integrovaná technologická spoločnosť“.

Dell dnes

Všetky tieto zmeny sa nakoniec vyplatili a v roku 2018 sa spoločnosť pod novým názvom Dell Technologies vrátila na burzu. V rámci toho dosiahla trhová kapitalizácia 21,7 miliardy dolárov a odvtedy akcie spoločnosti vzrástli o viac ako 500 percent.

Spoločnosť Dell sa darí aj v súčasnej dobe. V roku 2023 sa na základe tržieb umiestnila na 97. mieste svetového rebríčka Fortune 500, zameriava sa na širokú škálu produktov a služieb, vrátane výroby osobných počítačov, serverov a úložiska, sieťových riešení a softvérových a cloudových služieb.

image

Nová rada Dell XPS FOTO: The Verge/Amelia Holowaty Krales

V posledných rokoch investuje do nových technológií, ako je umelá inteligencia, strojové učenie a cloud computing. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 114 miliárd amerických dolárov (106,58 miliardy eur), pričom zamestnáva 120 000 ľudí vo viac ako 180 krajinách sveta.

Teraz otvára Dell ďalšiu kapitolu. To je umelá inteligencia a jej plány Michael Dell prezentoval na nedávno skončenej májovej konferencii Dell Technologies World 2024.

01 - Modified: 2024-12-10 10:06:28 - Feat.: - Title: Zomrela Barbora Bühnová, jedna z najvplyvnejších Češiek. Mladá žena podľahla chorobe 02 - Modified: 2024-12-07 17:49:36 - Feat.: - Title: Pandémia zmenila pracovný trh, ľudia striedajú prácu z domu s tou v kancelárii. Najviac sa zmenil IT sektor 03 - Modified: 2024-12-04 23:00:00 - Feat.: - Title: Legendárna konzola oslavuje 30. narodeniny. Sony pripravilo špeciálnu edíciu, kvíz, playlist a výrazné zľavy 04 - Modified: 2024-11-26 23:00:00 - Feat.: - Title: Má simulovať jadrové výbuchy. Spustili najrýchlejší superpočítač na svete 05 - Modified: 2024-11-26 12:32:21 - Feat.: - Title: Kyberzločinci cielia na Slovákov. Riziko ransomware stúplo o 630 percent, útokov je viac
menuLevel = 2, menuRoute = style/tech, menuAlias = tech, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
16. december 2024 22:45