Motorola Edge 50 Pro FOTO: HN/Patrik Koreň
StoryEditor

Stratili ste telefón? Nepanikárte a nasledujte tieto rady

29.07.2024, 13:53
  • Nie je len spojením s domovom, ale aj prostredníkom na zaznamenanie momentiek či spoločníkom pri dlhých chvíľach.
  • Prísť o mobil na dovolenke, a to nielen tej zahraničnej, môže byť stresujúce.
  • Prinášame rady, ako aj napriek takej nepríjemnosti minimalizovať škody a nenechať si dovolenku pokaziť.
  • Neprepadajte panike a postupujte systematicky.

Prišli ste o telefón na dovolenke doma alebo v zahraničí? Nepanikárte a nasledujte naše rady, ako postupovať v prípade tejto situácie.

1. Telefón lokalizujte

Prvým krokom, ktorý určite napadne každého, kto sa do takejto situácie dostane, je snaha stratený telefón lokalizovať. Najrýchlejším spôsobom je teda jeho prezvonenie z iného telefónu. Pri rodinnej dovolenke je to pomerne jednoduché, stačí využiť mobil ktoréhokoľvek člena rodiny. V opačnom prípade sa s prosbou o prezvonenie vášho telefónu obráťte na hotelovú recepciu, majiteľa ubytovacieho zariadenia alebo napríklad iného hotelového hosťa.

Ak sa môžete prihlásiť k svojmu účtu na Google alebo iCloude, použite funkciu Nájdi zariadenie (Google), resp. Nájsť (Apple). Nielenže sa vám na mape v nich zobrazí približná poloha telefónu (aktuálna, alebo posledná – v závislosti od zapnutej/vypnutej GPS a pripojenia k internetu), ale môžete ho rovnako aj prezvoniť.

Tento spôsob má veľkú výhodu v tom, že hľadaný telefón bude hlasno vyzváňať bez ohľadu na jeho aktuálny vyzváňací režim, teda aj pri vibrácii, tichom režime či režime Nerušiť. Prípadne môžete zanechať správu pre prípadného nálezcu.

Telefón sa nepodarilo nájsť, čo teda ďalej?

2. Nahláste stratu

V takom prípade O2 radí, aby vaše kroky zamierili na recepciu hotela či ubytovania. Tu nahláste stratu telefónu. Je totiž možné, že ho už niekto našiel a odovzdal ho do strát a nálezov. Alebo sa tak môže stať niekedy neskôr. Teda pokiaľ ste telefón „len“ niekde nezabudli.

Ak ste naopak presvedčení, že ste telefón nestratili, ale bol vám ukradnutý, obráťte sa na miestnu políciu. Na to však budete potrebovať poznať IMEI vášho telefónu, teda jedinečný identifikačný kód. Nájdete ho na originálnom obale telefónu alebo na faktúre. V prípade androidového zariadenia je možné IMEI zistiť aj po prihlásení k vášmu účtu na Google, a to opäť v sekcii Nájdi zariadenie.

3. Zablokujte SIM

Ak ste si istí, že je váš mobil nenávratne stratený, tak bez zbytočného odkladu zablokujte SIM, ktorá v ňom zostala. Táto blokácia je bezplatná a predídete tým zneužitiu služieb niekým cudzím. Stačí zavolať na bezplatnú zákaznícku linku svojho operátora, v prípade pobytu mimo Slovenska potom na štandardne spoplatnenú linku pre volanie zo zahraničia. Pracovníci infolinky SIM zablokujú a poradia, ako ďalej postupovať.

Napríklad T-Mobile pri krádeži mobilu odporúča vždy najprv nahlásiť krádež na políciu. S protokolom z polície je potom možné zájsť na pobočku alebo zavolať na infolinku. Vždy však podľa operátora musí dôjsť k autorizácii zákazníka.

Operátori však upozorňujú, že blokáciou SIM nekončí zákazníkom využívaná tarifa. Preto by ste si čo najskôr mali vybaviť novú SIM, aby ste mohli svoje služby u operátora naďalej využívať.

4. Zablokujte platobné karty

Ďalším dôležitým krokom, ktorého opomenutie by sa mohlo vypomstiť, je zablokovanie funkcie platenia mobilom. Pokiaľ ju využívate, teda ak máte v mobile uloženú platobnú kartu (napr. v Peňaženke v prípade Googlu či v Apple Pay) potom sa prihláste do internetového bankovníctva a túto funkciu zablokujte. Ide o preventívny krok, nemožno sa totiž spoliehať, že sa prípadný neoprávnený držiteľ vášho telefónu nepokúsi prelomiť jeho zabezpečenie.

O2 v tomto prípade odporúča obrátiť sa na zákaznícku linku vašej banky, kde s blokáciou pomôžu.

5. Zabezpečte zvyšok dát

Nezabúdajte ani ďalšie svoje účty s vašimi osobnými dátami, aj tie je v prípade straty telefónu vhodné zabezpečiť. Prihláste sa preto na svoj účet Google alebo Apple ID, kde svoje zariadenie, ktoré sa vám stratilo, môžete na diaľku zablokovať, alebo ho rovno resetovať, teda kompletne vymazať.

Následne si zmeňte heslá pri všetkých svojich dôležitých účtoch. Teda najmä e-mailov, sociálnych sietí (napr. Facebook, Instagram a LinkedIn), komunikačných nástrojov (napr. Messenger, WhatsApp, Skype) a ďalších služieb (Spotify, Netflix, Bolt).

6. Zvážte nákup náhradného telefónu

Ak vaša dovolenka ešte nie je na konci a budete nejaký telefón potrebovať, potom by ste mali zvážiť nákup nového. Aspoň dočasného. V prípade, že dovolenku trávite na Slovensku, tak môžete následne podľa pokynov operátora pokračovať v existujúcej tarife. Ak však chcete riešenie novej SIM nechať až po konci dovolenky, potom si na jej zvyšok môžete zaobstarať niektorú z bežne dostupných predplatených kariet.

Stačí v okolí navštíviť čerpaciu stanicu, trafiku, poštu či supermarket. Pamätajte, že ide len o prechodné riešenie, nie je tak nutné brať na služby najštedrejšiu predplatenku z ponuky daného operátora.

Platí to vlastne aj pre zahraničnú dovolenku. Len s tým rozdielom, že kupovať budete niektorú z lokálnych predplatených SIM, ktorú tak využijete len na mieste pobytu, po návrate späť na Slovensko vám bude totiž zbytočná.

7. Pred odchodom sa patrične poistite

Pred odchodom na dovolenku mnohí často riešia dôležité cestovné poistenie. Tu O2 radí ustrážiť si, aby zahŕňalo aj poistenie proti krádeži, ktoré pokryje aj váš telefón. V prípade jeho straty si tak môžete zmierniť finančné dopady a v dovolenke pokračovať bez väčších komplikácií.

Ale pozor: väčšina poisťovní bude v takom prípade tiež potrebovať policajný protokol o krádeži. Opomenúť bod 2 sa teda neoplatí. „Ponuky poistenia a viac informácií o ňom nájdete u svojich poisťovní,“ dodal operátor O2.

01 - Modified: 2024-11-18 15:00:00 - Feat.: - Title: Ak chystáte tenký smartfón, tak my tiež a ešte skôr. Samsung chce predbehnúť Apple 02 - Modified: 2024-11-17 05:00:00 - Feat.: - Title: Nič zásadné mu nechýba, ale ponúkne dosť za svoju cenu? Vyskúšali sme nový fanúšikovský Samsung 03 - Modified: 2024-11-15 00:05:59 - Feat.: - Title: Fotoaparáty z drahšieho modelu zabalili do menšieho tela. Vyskúšali sme krásnu Motorolu s prívlastkom Neo 04 - Modified: 2024-11-14 11:00:00 - Feat.: - Title: Samsung sa inšpiroval čínskou konkurenciou. Plánuje nasadenie nečakanej novinky 05 - Modified: 2024-11-13 15:00:00 - Feat.: - Title: Má najvýkonnejší procesor, veľkú batériu a skvelý teleobjektív. Čínsky výrobca očaril lacnou novinkou
menuLevel = 2, menuRoute = style/tech, menuAlias = tech, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
19. november 2024 04:43