Logo Apple na obchode Apple Store v Bruseli. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Hrabanie v košoch pri predajniach Applu je novým trendom. Dá sa tak vôbec niečo nájsť?

19.08.2024, 14:59
  • Prečo si kupovať drahé produkty Applu, keď sú ich plné smetiaky za obchodom?
  • Aspoň tak to môže pôsobiť z mnohých virálnych klipov na sociálnych sieťach, kde sa ľudia chvália svojimi drahými úlovkami.
  • Ako sa však dá tušiť, sociálne siete a realita spolu často veľmi nekorešpondujú.

Jedno také video nedávno obletelo sociálnu sieť Instagram. Autorka v ňom ukazuje, ako našla v nemenovanom nákupnom dome v Spojených štátoch kontajner plný krabíc od produktov Applu.

image

Poklady od kontajnerov Apple Storu FOTO: Instagram, Wholistic_ash

Najprv bola sklamaná, že krabice od slúchadiel Airpods Max sú prázdne (jeden kus stojí 539 eur), avšak vedľa nich našla vrece plné príslušenstva pre hodinky Apple Watch, prevažne remienky. A ako sama uvádza v komentároch, všetko sa jej podarilo nakoniec predať asi za 3 tisíc dolárov (vyše 2 700 eur).

Takých príbehov je na internete pomerne veľa. Tento konkrétny pôsobí vcelku uveriteľne, pretože sa autorka chváli len drobnosťami a nie hromadami odhodených iPhonov, iPadov či počítačov od Applu, avšak aj to je vec, na ktorú sa dá naraziť predovšetkým na YouTube pomerne často.

Častokrát sú videá zinscenované

Také videá väčšinou bez ostychu ukazujú, ako sa v smetiaku váľajú nové iPhony, a vôbec nie je divné, že sú po otvorení krabičky už zapnuté a pripravené na používanie.

Veľa takých videí je obyčajný „fejk“, kedy autori jednoducho nakúpia dané produkty, potom ich umiestnia do smetiaka a následne točia video a hrajú prekvapenie, čo tu našli za poklady. Ako totiž vysvetľujú sami zamestnanci obchodu Applu, firma nikdy nevyhadzuje do odpadkových košov použitú elektroniku, ktorá sa vždy posiela späť do firmy na repasovanie či ako zdroj náhradných dielov.

Jediná možnosť, kedy by niekto mohol nájsť iPhone v smetiaku, je u neautorizovaných predajní, napríklad pri pozáručných servisoch, alebo na skládke elektronického odpadu. Aj v takom prípade je však šanca na nájdenie takého pokladu pomerne malá.

Vznik novej komunity

Niečo iné je samozrejme príslušenstvo, ako napríklad vyššie zmienené pásky na ruku, kryty a puzdrá či menej hodnotné a zastarané zariadenia, ako napríklad klávesnice, myši alebo slúchadlá.

Okolo tohto hobby prehľadávania popolníc sa práve v Spojených štátoch vytvorila celá komunita takzvaných. „dumpster divers“, ktorí si vzájomne odovzdávajú tipy, čo kde hodnotné môžu nájsť. V prípade Applu sa však často zhodujú na tom, že drahé úlovky sú vzácne a špecificky kontajnery u predajní Applu bývajú strážené a zamknuté.

01 - Modified: 2024-11-03 14:35:58 - Feat.: - Title: Aj Wall Street s napätím čaká na nového prezidenta 02 - Modified: 2024-11-02 14:33:36 - Feat.: - Title: Slovensku sa darí znižovať množstvo zmesového odpadu v čiernych nádobách, separovaného je však viac 03 - Modified: 2024-11-02 06:07:38 - Feat.: - Title: Apple investuje 1,5 miliardy dolárov do satelitnej firmy Globalstar 04 - Modified: 2024-10-31 11:40:56 - Feat.: - Title: Týždeň Applu, deň tretí: MacBook Pro nezdražel, aj keď sa zbavil slabej verzie 05 - Modified: 2024-10-31 07:00:00 - Feat.: - Title: Apple spúšťa vlastnú AI. Nateraz bude pracovať v obmedzenej podobe
menuLevel = 2, menuRoute = style/tech, menuAlias = tech, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
05. november 2024 04:47