Tému sledovania ľudí prostredníctvom AirTagu otvoril vo Veľkej Británii bývalý anglický hráč rugby Mike Tindall, ktorý je po svadbe s najstaršou vnučkou Alžbety II., Zarou Phillipsovou, členom kráľovskej rodiny. Nedávno totiž pri návšteve Burghley Horse Trials pripol svojej desaťročnej dcére na jej šortky toto sledovacie zariadenie. Briti začali následne na sociálnych sieťach zdieľať vlastné príbehy, ako AirTag oni sami používajú. Nevynímajúc ustráchaných rodičov.
Deti sú nevyspytateľné, držia sa rodičov, ale stačí len chvíľa a vzápätí ich neviete nájsť. Práve to je strašiakom mnohých rodičov. Vlastne tak ani nie je divu, že niektorí siahnu po netradičnom riešení v podobe využitia AirTagu.
Jedna z britských matiek, ktorá sa o svoj názor podelila na TikToku, to vysvetlila tak, že nie je dokonalým rodičom a batoľatá majú vlastnú myseľ. „Takže sa snažím držať krok so svojimi deťmi, nech sa deje čokoľvek,“ zmienila podľa portálu Daily Mail. S AirTagom, ktorý schovala tak, aby nebol vidieť a nešiel teda ľahko odstrániť, získava väčšiu istotu, čo sa týka bezpečnosti deti. A to najmä na preľudnených miestach, ako dodala.
Podobný postoj zdieľal aj rad ďalších rodičov. Niektorí vďaka vedomiu, že ich dieťa má AirTag, pociťujú menšiu úzkosť vo chvíľach, keď mieria napríklad na výlet do zábavného parku. Lenže nie sú to iba rodičia s prirodzenými obavami o svoje deti, kto za účelom kontroly niekoho siahne po sledovacom zariadení Applu. Využívajú ho totiž aj partneri, ktorí chcú jednoducho vedieť, kde presne sa ich polovička v danej chvíli nachádza.
Dôvtip, kam malé zariadenie schovať, im pritom nechýba. Niektorí ho schovajú napríklad do kabelky, batohu či príručnej tašky, iní naopak hľadajú dômyselnejšiu skrýšu. Napríklad v jazyku topánky. Daily Mail podotýka, že na internete sa dá nájsť mnoho online návodov, ako pomocou AirTagu sledovať svojho muža. „Nikdy neviete, čo sa môže stať v bare, zvlášť neskoro v noci,“ podotkla jedna z prispievateliek k téme. Lenže ľudia si neuvedomujú následky.
Sledovať je možné len s výslovným súhlasom
„Nárast technológií a sociálnych médií je sprevádzaný pocitom, že sme zvyknutí na koncept sledovania. Sledovanie ostatných ľudí a sledovanie nás samotných. To nám môže dať pocit bezpečia a istoty. Ponúka tiež praktickú, logistickú výhodu – napríklad vedieť, o koľkej dať večeru,“ povedala poradkyňa Britskej asociácie pre poradenstvo a psychoterapiu Georgina Sturmerová.
„Ale keď je táto technológia používaná bez znalostí alebo na narušenie nášho súkromia, pridáva to znepokojujúcu výhodu. Môže to viesť k podozreniu, kontrole a pocitu, že strácame svoju individuálnu slobodu,“ dodala.
Podľa prieskumu britskej zoznamky IllicitEncounters neuveriteľných 65 percent žien tvrdí, že rozbili partnerský románik pomocou technológie, a 38 percent žien, ktoré podozrievajú svojich partnerov z podvádzania, im darovalo zariadenie, ktoré im uľahčovalo ich diskrétne sledovanie.
Lenže právni experti upozorňujú, že sledovanie blízkych pomôcť AirTagu bez ich vedomia môže mať právne následky. Môže byť totiž považované za porušenie práva na súkromie. Podľa právnika zo spoločnosti Schmidt & Clark LLP Mika Schmidta musia byť totiž sledované strany vždy informované a so sledovaním musia súhlasiť.
„Tento súhlas by mal byť výslovný, nepredpokladaný a zdokumentovaný, aby sa zabránilo prípadným právnym sporom,“ doplnil s tým, že nezískanie riadneho súhlasu môže v niektorých prípadoch viesť k obvineniu z prenasledovania či obťažovania, z čoho plynú vážne právne dôsledky.
Pokiaľ je primárnym cieľom zaistenie bezpečnosti (sledovanie polohy dieťaťa z bezpečnostných dôvodov než sledovanie každého jeho pohybu), potom je nutné do podľa Schmidta jasne oznámiť.
U starších detí je to pohyb na tenkom ľade
„Transparentnosť dôvodov na sledovanie pomáha predchádzať prípadným nedorozumeniam alebo konfliktom. Rodičia by mali so svojimi deťmi otvorene diskutovať o svojich dôvodoch a riešiť akékoľvek obavy, ktoré by deti mohli mať,“ dodal Schmidt s tým, že to nielen buduje dôveru v nich, ale tiež pomáha zaistiť, že použitie takejto technológie je považované skôr za ochranné. opatrenia než ako nástroj kontroly.
Problém nastáva hlavne u starších detí, v prípade ktorých nútené nosenie AirTagu môže podľa odborníkov viesť k hľadaniu spôsobov, ako túto technológiu obísť. Zároveň môže dôjsť k vážnemu narušeniu dôvery medzi nimi a rodičom, bez ohľadu na to, aké čisté boli zámery.
Napríklad jedno dievča zverejnilo na TikToku video, v ktorom si položilo otázku, ako je možné, že jej rodičia vždy vedia, kde je, hoci im nepovedala, kam ide. Vzápätí ukazuje AirTag, ktorý našla vo svojom aute. Pochyby o tom, kto ho tam umiestnil, nie sú.
„Vo chvíli, keď vaše deti chcú mať autonómiu, musíte s nimi viac diskutovať,“ povedal portálu Daily Mail James Bore z Chartered Security Professional, podľa ktorého čokoľvek, čo je skryté či vynútené, nebude fungovať.
„Ak to urobíte, vytvoríte nevraživosť. Vyvoláte nepriateľstvo,“ dodal s tým, že najdôležitejšia vec, ak chce rodič chrániť dospievajúceho potomka, je, že cíti, že môže hovoriť. „Že môže hovoriť o veciach, ktoré sa stali. Môže hovoriť o veciach, ktoré ho znepokojujú, bez strachu založeného na ochranárstve,“ upresnil Bore.
„Tenageri prirodzene presadzujú nezávislosť a súkromie a sledovanie, bez ohľadu na to, ako dobre sa myslí, môže byť dusivé. Aj keď sú rodičia emocionálne uvedomelí a vysvetľujú svoje uvažovanie, tínedžeri môžu mať stále pocit, že potrebujú presadiť svoju autonómiu, čo ich môže viesť k hľadaniu spôsobov, ako AirTag obísť. Mohli by vidieť sledovanie ako nedostatok viery vo svoj úsudok, čo môže poškodiť vzťah a viesť k nenávisti alebo vzdoru,“ dodala odborníčka na rodičovstvo Chioma Fanawopová.