Hneď na úvod si povedzme, že sa nie je čoho báť. Svet sa nestretáva s nedostatkom QR kódov. Nejde o obmedzený zdroj, pretože nie sú zdrojom. Ide o technológiu pre kódovanie dát, ktorá nie je limitovaná dostupnosťou.
Svoje uplatnenie nachádzajú ako jeden z mnohých spôsobov strojového čítania informácií, podobne ako čiarové kódy. Slúžia na vizuálne znázornenie číselnej informácie. Oba typy kódov, QR aj čiarové, boli navrhnuté tak, aby ich stroje mohli ľahko a spoľahlivo prečítať a pritom nedošli. Ako je to však zariadené a môžu existovať dva rovnaké QR kódy? Pre odpoveď na túto otázku sa pozrime späť do ich histórie.
História a vznik
QR kódy (skratka pre Quick Response), boli vyvinuté v Japonsku v roku 1994. Predstavujú dvojrozmerné čiarové kódy schopné uchovať väčšie množstvo informácií ako ich jednorozmerný predchodca. Pôvodne boli navrhnuté na sledovanie súčiastok v automobilovom priemysle, našli však široké uplatnenie aj v mnohých oblastiach vďaka svojej schopnosti rýchlo a efektívne prenášať dáta. QR kódy sú založené na štandarde ISO/IEC 18004 a môžu obsahovať text, URL adresy, kontaktné informácie a ďalšie typy dát.
Zostáva vám 78% na dočítanie.