Najvyšší súd Spojených štátov dnes oznámil, že sa bude zaoberať sťažnosťou sociálnej siete Tiktok proti zákonu, ktorý umožňuje jej zákaz v USA, ak do budúceho mesiaca neskončí čínske vlastníctvo platformy. Najvyššia súdna inštancia stanovila termín na prerokovanie argumentov na 10. január, informovala agentúra AP.
TikTok a jeho čínska materská spoločnosť ByteDance majú zákon za protiústavný, Washington argumentuje snahou chrániť užívateľov pred zásahmi Pekingu.
Populárna sociálna sieť na zdieľanie krátkych videí sa na najvyšší súd obrátila tento mesiac po tom, ako jej sťažnosť odmietol trojčlenný panel federálneho súdu vo Washingtone.
Sudcovia dospeli k záveru, že zákon schválený na jar nie je v rozpore so slobodou slova zakotvenou v ústave, keďže štát ho zavádza "čisto v snahe chrániť túto slobodu pred cudzou súperiacou krajinou a v snahe obmedziť schopnosť tohto súpera zhromažďovať údaje o ľuďoch v Spojených štátoch".
Washington v apríli dal TikToku čas do 19. januára, aby ukončil väzby na ByteDance. Ak na túto požiadavku nepristúpi, vláda môže rovnomennú platformu s desiatkami miliónov amerických užívateľov zakázať. Zákon označujú za problematický niektorí prominentní experti na slobodu slovami v USA, vystupuje proti nemu tiež Americká únia občianskych práv.
Vláda a zákonodarcovia argumentujú tým, že TikTok pôsobiaci pod hlavičkou ByteDance predstavuje bezpečnostné riziko a môže slúžiť čínskym záujmom.
Americké úrady však verejne nepredložili dôkazy o tom, že by čínsky štát takýmto spôsobom špehoval Američanov alebo zasahoval do spôsobu, akým platforma predkladá užívateľom obsah. Samotné vedenie siete takéto podozrenia odmieta a tvrdí, že ministerstvo spravodlivosti nesprávne vyhodnotilo väzby aplikácie na Čínu.
TikTok sa teraz na najvyššom súde dožaduje dočasného zablokovania príslušného zákona. Ako rýchlo po ohlásenom pojednávaní sudcovia v tejto veci rozhodnú, nie je jasné.