Väčšina firiem si zatiaľ svoje novinky necháva pre seba, alebo ich pošepká po podpise zmluvy o mlčanlivosti, aby nepokazila moment prekvapenia. Čo je prakticky isté, je, že Nvidia predstaví nový rad grafických kariet 5000.
Podľa neovereného ale hojne citovaných úniku (pôvodný príspevok používateľa OneRaichu na sieti X je teraz neverejný, a preto ho nemôžeme zdieľať) by mala nová generácia priniesť zásadný skok vo výkone – high-endové modely by mali byť až o 70 percent výkonnejšie ako predchádzajúce generácie, u základných by mal byť nárast menší, „len“ o 40 percent. Ako sa v teste darilo RTX 4080 v najpodivnejšom počítači, čo sme kedy testovali, si môžete zaspomínať v staršom článku.
Nové grafiky, väčšie možnosti
Je dosť dobre možné, že nové grafiky na CESe predstaví aj spoločnosť AMD. Nová rada čipov s architektúrou RDNA 4 by mala priniesť významný nárast výkonu pri ray-tracingu a rozšíriť možnosti v oblasti AI výpočtov, čo sú oblasti, kde mala konkurenčná Nvidia navrch. A najskôr pridá aj rad procesorov pre desktopy a notebooky – ako sa darilo tohtoročnému mobilnému AI Ryzenu sa môžete pozrieť v teste.
S novými grafikami dorazia aj nové schopnosti v oblasti snímkových frekvencií a rozlíšení a na to sa pripravuje štandard HDMI. HDMI Fórum na CESe predstaví rozhranie vo verzii 2.2, ktoré by malo byť schopné prenosu 8K obrazu pri frekvencii 120 Hertzov, v 10-bitových farbách a bez zásadnejšej kompresie. To je predpoklad, podrobnosti sa dozvieme priamo od zdroja počas tlačovej konferencie.
AI a obrazové technológie
Očakáva sa záplava nových počítačov AI PC, pretože koniec podpory Windows 10 mnoho ľudí vyrieši nákupom nového počítača s novým podporovaným systémom. A práve AI funkcie môžu byť tým, čo nechuť z trochu vynúteného prechodu spríjemnia. Predpokladá sa tiež uvedenie mnohých služieb a nástrojov, ktoré budú AI schopnosti reálne využívať. Mnohé z firiem zatiaľ skôr sľubovali (napríklad Microsoft s funkciou Recall), ale reálnych aplikácií bolo iba pár.
Čakáme nové OLED televízory s ešte vyšším jasovým výkonom v HDR režime a dúfame v predstavenie cenovo dostupnejších MicroLED modelov, ktoré kombinujú výhody OLEDu a QLEDu, ale nie ich nevýhody. Na minuloročnom veľtrhu bol k videniu experiment s priehľadným MicroLED, ešte skôr pri obrovskej modulárnej The Wall.
Tešíme sa na novinky z nositeľnej elektroniky a hlavne starostlivosti o zdravie, ktorá si kladie za cieľ predchádzať návštevám lekára. Očakávame novinky v rozšírenej realite, ktoré môže oživiť napríklad nový headset zo spoločnej dielne Samsungu a Googlu, ktorý tradičné možnosti headsetov rozširuje o zručnosti AI modelu Gemini.
Stále rastúcim segmentom je elektrická mobilita, ktorá na výstavisku zaberá stále viac priestoru. A to ako v podobe elektroáut, tak aj rôznych lietacích „VTOL“ riešení, z ktorých niektoré by sa už v roku 2025 podľa tvrdení autorov mali dostať do prevádzky – napríklad Archer Aviation so spoločnosťou United Airlines v podobe linky z centra mesta na letisko v Chicagu.