„Zakaždým, keď mám Apple Watch na zápästí, vždy sa zastavia a nikdy nezaznamenajú celý môj tréning,“ povzdychla si dvadsaťtriročná Ana Espinalová v jednom z príspevkov na TikToku. Problém s vypínaním fitness aplikácie počas cvičenia prisudzovala drobnému zápästiu, kvôli ktorému má smart hodinky Applu na ruke voľné a tie tak nedokážu zaznamenať jej srdcovú frekvenciu. Začala preto hľadať nejaké riešenie a našla ho, hoci je trochu svojské.
Podľa portálu The New York Times totiž narazila na úzku komunitu používateľov, ktorí pri štandardnom nosení hodiniek, teda na zápästí, v minulosti zaznamenali podobné problémy s meraním ako ona. Prišli však na nevšedné riešenie: hodinky namiesto na zápästí začali nosiť na nohe, respektíve na členku.
Espinalová si tak zaobstarala nastaviteľný remienok na suchý zips, Apple Watch si pripla na členok a rozhodla sa toto riešenie zdanlivo neriešiteľného problému spropagovať medzi desiatkami tisíc svojich sledujúcich. Možno v presvedčení, že sa stane „známou“ priekopníčkou neobvyklého nosenia Apple Watch. Lenže…
Prvé, nad čím sa človek pri jej videu musí pozastaviť, je spôsob, akým na videu hodinky v telocvični na členku nosí. Respektíve spôsob, ako túto alternatívu prezentuje. Prečo, keď sa sťažovala na nesprávnu funkčnosť fitness aplikácie kvôli voľnosti hodiniek na svojom zápästí, si ich potom na členok pripne cez ponožku? Jediné, čo v takom prípade môžu reálne zmerať, sú kroky. K tomu totiž nepotrebujú optické senzory, ktoré pre správnu funkčnosť musia byť v tesnom kontakte s kožou používateľa – kroky počítajú na základe dát z gyroskopu v ich útrobách.
A potom sú tu novšie videá tejto fitness influencerky. Tá, hoci v príspevku propagujúcom nosenie Apple Watch na členku sama naznačuje, že už ich iným spôsobom nosiť nebude, ukazuje, že to tak nie je. Na každom neskôr zverejnenom videu, na ktorom hodinky používa, ich má totiž štandardne na zápästí. Je možné, že v jej prípade problém „atypického“ zápästia vyriešil vyššie spomínaný nastaviteľný remienok na suchý zips?
Apple: Na iných častiach tela fungovať nebudú
Samotná firma Apple upozorňuje, že Apple Watch by mali používatelia nosiť natesno. Ale zároveň pohodlne. Informuje aj o tom, že niekoľko dôležitých funkcií jeho šikovných hodiniek je špeciálne kalibrovaných a otestovaných na nosenie na zápästí – a nie na iných častiach tela.
„Detekcia zápästia, Taptic Engine a elektrické a optické snímače srdcovej činnosti fungujú najlepšie, keď je zadná strana Apple Watch v kontakte s pokožkou,“ informuje na svojom webe s tým, že pre maximalizáciu kontaktu pokožky so snímačmi sa majú nosiť nad zápästnými kosťami, a to bližšie smerom k lakťu, nie dlani. V opačnom prípade, teda pokiaľ nedržia na mieste či snímače nenačítajú tepovú frekvenciu, odporúča Apple skontrolovať ich umiestnenie na ruke a utiahnuť remienok.
Iná telesná konštitúcia je však iba jedným z dôvodov, prečo niektorí ľudia nosia Apple Watch na členku. Niektorí tak robia z pracovných dôvodov, pretože nemôžu v zamestnaní nosiť hodinky na zápästí. U iných je to údajne kvôli tetovaniu na zápästí, domnievajú sa totiž, že atrament v koži nepriaznivo ovplyvňuje meranie zdravotných funkcií.
Potom je tu aj skupina, ktorá mala pri bežnom nosení Apple Watch zdravotné problémy, napríklad v podobe kožnej vyrážky v mieste kontaktu hodiniek a ich remienka s kožou. Možnosť kožných problémov Apple nevylučuje, súčasne však informuje, že každý materiál, ktorý príde do kontaktu s pokožkou, intenzívne testuje.
„U malej časti ľudí môže napriek tomu dôjsť k alergickej reakcii na niektoré materiály. Môže to byť kvôli alergiám, okolitému prostrediu, nadmernému vystaveniu dráždivým látkam ako mydlu alebo potu, ale aj z ďalších príčin,“ informuje Apple. Okrem toho ľudí citlivých na niektoré materiály upozorňuje, že hodinky Watch a niektoré ich remienky obsahujú nikel a akryláty.
Na čas sa pozriete, ale zaplatiť už bude problém
Nie je navyše výnimkou, že ľudia nosiaci Apple Watch na členku musia vysvetľovať, že nie sú zločinci. Nezasvätení totiž môžu hodinky omylom považovať za elektronický monitorovací systém/náramok, ktorý nosia ľudia odsúdení na trest domáceho väzenia. Aj Espinalová musela jednej staršej žene cvičiacej v rovnakej posilňovni, ktorá si hodinky na členku všimla, vysvetľovať, že nejde o monitorovacie zariadenie a nemá žiadne problémy so zákonom.
Rovnako sa propagujúci tejto alternatívy musia vysporiadať aj s tým, že sa stanú terčom posmechu. Napríklad Shomes Griffiths ukázal, že aj keď sa v ideálnej chvíli - teda v sede - zvládnu pozrieť, koľko je hodín (či na prichádzajúcu notifikáciu), tak iné činnosti, ku ktorým je možné smart hodinky tiež bežne použiť, sú už problém. Konkrétne ide o platenie v obchode, respektíve v drive-in fastfoode, teda z okienka vozidla.