Tecno je relatívne mladá značka smartfónov, ktorá sa v obmedzenom množstve objavila aj na našom trhu, ale práve útokom ho nevzala. Jej lacnejšie modely u nás v pár e-shopoch kúpite, ale značka do svojej prítomnosti na trhu v zásade nijako neinvestuje, takže je u nás v podstate neviditeľná. Pritom značka sama vie, ako zaujať.
Už v roku 2023 nás na veľtrhu MWC v Barcelone zaujala napríklad nezvyklým dizajnom a prevedením tela svojich telefónov, v priebehu toho istého roku firma ukázala aj koncept telefónu s rolovacím displejom. Vlani zase v Barcelone Tecno zaujalo svojim robotickým psom. A pozoruhodný koncept ukázala firma aj tento rok. Je ním smartfón s označením Phantom Ultimate 2, ktorý nadväzuje na už spomínaný Phantom Ultimate s rolovacím displejom. Do Barcelony priviezla firma funkčný prototyp, prvé informácie a snímky o modeli odhalila už vlani na jeseň.
Huawei získal konkurenciu
Namiesto rolovania, ktoré sa zatiaľ zdá byť sériovej výrobe vzdialenejšie, Tecno zvolilo trochu realistickejšiu technológiu. Ide totiž o smartfón s ohybným displejom, pričom displej má dva kĺby, takže sa skladá na tri diely. Podobnú koncepciu má Huawei Mate XT, ktorý sa už dá kúpiť, Tecno Phantom Ultimate 2 je však len koncept.
Avšak teoreticky by do výroby niečo podobné značka poslať mohla, na rozdiel od iných výrobcov, ktorí len ukazujú koncepty, totiž Tecno v ponuke bežné prístroje s ohybným displejom (a jedným kĺbom) má. A to napriek tomu, že sa značka profiluje ako skôr cenovo dostupnejšia.
Koncept firma vystavovala na stánku za sklom, ale pravidelne ho zamestnanci vyberali a ukazovali jeho fukčnosť, prípadne umožnili aj krátko prístroj vyskúšať. To sa nám pošťastilo, ale naše dojmy sú len kratučké a stručné: Phatom Ultimate 2 je v zloženom stave príjemne kompaktné zariadenie a dané dvojité skladanie funguje v praxi dobre.
Aký je v dlani?
Celkovo prístroj prekvapuje svojou tenkosťou. V zloženom stave má hrúbku asi 11 milimetrov, čo je menej ako Samsung Galaxy Z Fold 6 s jedným kĺbom. Displej sa skladá v tvare písmena Z, dve časti sa teda zložia displejom k sebe, jedna potom „von“, takže tvorí v zavretom stave vonkajší displej.
Najjednoduchšie a najprirodzenejšie je otvoriť telefón celý, ale dá sa otvoriť aj tá časť s dvoma tretinami displeja zvlášť. Telefón ide v tomto stave normálne používať, malú „zadnú“ časť displeja v tej chvíli vypne. Prístroj má aj ďalšie rôzne módy používania, jedna časť displeja možno môže slúžiť ako klávesnica, druhá ako zobrazovacia plocha a tretia ako opierka.
V rozloženom stave je telefón naozaj veľmi tenučký, to v dôsledku vytvára trochu dojem krehkosti prístroja. Niečo na nej možno bude, aj preto boli u Tecna na vzorku naozaj opatrní. Dvojité skladanie displeja vytvára na displeji celkom jasné ryhy v mieste ohnutia, ale nie je to o nič dramatickejšie, než u prvých prístrojov so skladacími displejmi pred pár rokmi.
Tecno zvolilo z hľadiska veľkosti prístroja cestu podobnú tej, akú si vybral Samsung pri svojich smartfónoch Z Fold. V zatvorenom stave má teda Phantom Ultimate 2 úzky hlavný displej a prístroj skvele padne do ruky. Uhlopriečka displeja je v tej chvíli 6,48 palca, po rozložení je tu veľký 10-palcový panel s 3K rozlíšením a pomerom strán 4:3.
Ďalšie technické detaily o prístroji nepoznáme, podobne ako nevieme nič o plánoch Tecna na výrobu podobného prístroja. Firma sa drží skôr cenovo dostupnejších telefónov, ale na druhú stranu inovatívnu techniku do svojich modelových radov zavádza. Možno sa teda podobnej skladačky tejto značky v budúcnosti dočkáme aj v predaji.