Tento týždeň privítali v zrekonštruovanom piešťanskom hoteli Thermia Palace prvých návštevníkov. Secesná budova z roku 1912 má byť po ročných rozsiahlych úpravách najluxusnejším ubytovacím zariadením na Slovensku. Hotel stojí uprostred Kúpeľného ostrova, v blízkosti termálnych prameňov a zdrojov liečivého bahna a je priamo spojený s kúpeľmi Irma.
Piešťanské kúpele boli odjakživa vyhľadávaným miestom. Thermia Palace zasa slúžil ako známka kvality. Postavili ho budapeštianski architekti Ármin Hegedüs -- Henrich Böhm. Stien hotela sa dotýkali za takmer sto rokov osobnosti z celého sveta. Liečili sa tu králi, maharadžovia, bulharský cár Ferdinand, švédska spisovateľka Selma Lagerlöfová, lord Sir Henry Davis (zakladateľ Davisovho pohára), prezident Edvard Beneš či český komik Vlasta Burian. K významným a pravidelným hosťom patril aj secesný umelec Alfons Mucha.
Návrat do starých koľají
Hotel od svojho otvorenia až do januára 2005 fungoval nepretržite. Na stavbe sa časom vykonalo niekoľko menších úprav. V 60. rokoch napríklad -- v duchu socialistického realizmu -- prekryli pôvodný strop sadrokartónovým podhľadom. Pod omietkou vtedy zmizli aj zlaté ornamenty na stenách. Pri najnovšej kompletnej rekonštrukcii sa však reštaurátori a architekti rozhodli rešpektovať projekty z roku 1912. Každý krok konzultovali s pamiatkovým úradom. Vďaka tomu sa napríklad zachoval pôvodný nábytok aj tapety v salóne Ferdinand. Dispozícia všetkých priestorov ostala nezmenená, drevené obklady stien sú replikami secesných, klimatizácia kombinuje starý vzhľad s novou technológiou... Reštaurátori odkryli a zvýraznili aj fragmenty zničených kamenných obkladov, ktoré dnes plnia najmä informačný účel.
Secesia bez recesie
O interiérový dizajn v obnovenom Thermia Palace sa postarala rakúska architektka Gina Zarski. "Vybrali sme ju pre jej schopnosť zladiť tradíciu so súčasnosťou," hovorí PR manažérka hotela Jana Obertová. Zarski zariadila izby dreveným nábytkom klasických línií a doplnkami či dekoráciami v teplých zemitých farbách. Pre Grand Restaurant, Café Alexander, American bar Joker navrhla sedacie súpravy v štýle blízkom secesným interiérom: ohýbané tmavé drevo, koža, čalúnenie s rastlinným vzorom... V hoteli sa zachovalo aj niekoľko pôvodných kusov, ktoré ozvláštňujú luxusné apartmány. Na chodbách môžeme vidieť secesné dvere či pozlátené stojace zrkadlo. Najvzácnejšími prvkami interiéru sú okenné vitráže a Grand Restaurant s obrazom Alfonsa Muchu v tympanóne nad vstupom.
Najväčší komfort
Rekonštrukciu Thermia Palace financovala britská investičná spoločnosť CP Holding, ktorá pred štyrmi rokmi kúpila akcie Kúpeľov Piešťany. Akcionári investovali aj do iných budov v kúpeľnom areáli a zriadili nové deväťjamkové golfové ihrisko. Thermia Palace patrí k medzinárodnej sieti Danubius Hotels Group, ktorá zastrešuje okrem iných české Mariánske lázne a hotely v Maďarsku či Rumunsku. Čo konkrétne znamená päťhviezdičkový luxus na Slovensku? 111 dvojlôžkových klimatizovaných izieb (vrátane 15 apartmánov) je vybavených televízorom s plochou obrazovkou, Pay TV, pripojením na internet, trezorom, dvoma telefónmi, minibarom, čajovým a kávovým servisom, županom, sušičom na vlasy... V Deluxe izbách si hostia nájdu darček, papuče, dennú tlač a každý večer ich bude čakať odostlaná posteľ. Room service je v pohotovosti celých 24 hodín. Samozrejmosťou je zmenáreň, pridanou hodnotou vonkajší bazén s termálnou vodou.
Klienti mladnú
Zuzana... vysvetľuje: "Podľa tunajších noriem by v päťhviezdičkovom hoteli mali byť toalety separované od kúpeľne, v Thermia Palace sa to vzhľadom na secesnú architektúru nedalo realizovať stopercentne. Spojené priestory by však nemali byť prekážkou na získanie piatej hviezdy. Objekt spolu s kúpeľmi Irma definitívne dokončia koncom januára a následne by ho mali zaradiť do najvyššej ubytovacej kategórie.
Budúci hostia sa už ozývajú, niektorí aj 9 mesiacov vopred. "Väčšina našich klientov prichádza z Rakúska a Nemecka, v tesnom závese sú domáci a Česi," hovorí Zuzana... Vekový priemer návštevníkov sa pohybuje na hranici 55 rokov. Doteraz tvorili základ klientely dôchodcovia, ale manažment hotela očakáva, že sa to zmení. "Čoraz viac firiem prejavuje záujem o víkendové pobyty pre svojich zamestnancov, mladí vyhľadávajú tento spôsob relaxu."
Kým nie je neskoro
Vypredaný bude Thermia Palace na Silvestra. Nový rok tu oslávi český herec Otakar Brousek s manželkou či herečka Marína Kráľovičová. Ku stálym klientom hotela patrí aj Zdena Studenková, Maroš Kramár, Jan Kroner, Ada Straková, Ivan Letko alebo bývalý minister financií Ivan Mikloš. Na nich aj na nových zákazníkov čakajú nové produkty: špeciálne krátkodobé aj dlhodobé pobyty, nadštandardné masáže, nový liečebný bazén... Dnešná cena za noc pre jednu osobu sa pohybuje vo výške 1 600 korún (ak sú na izbe dvaja) a 1 930 korún (ak izbu obsadí len jeden človek). Od apríla 2007 sumy narastú a budú kolísať v závislosti od atraktivity sezóny. Hostia si dnes môžu vybrať takmer z 20 rôznych balíkov služieb. Čo by ste povedali napríklad na taký Valentínsky relax?