Materské znamienka sú v lete citlivou časťou pokožky, ktorú by sme mali chrániť pred prudkým slnkom. „Každý má istý počet znamienok, čo závisí jednak od genetických predispozícií, ale aj od fototypu konkrétneho človeka. Rizikovejší sú ľudia so svetlou pokožkou, modrookí, svetlovlasí,“ hovorí dermatovenerologička Taťjana Špačinská. Každý z nás má tiež určitú dávku ultrafialového žiarenia, ktoré môže počas života do organizmu dostať. Ak ju prekročíme, napríklad častým spálením, okrem nevzhľadnej pokožky si to môže odniesť aj zdravie v podobe jedného z najzhubnejších nádorov - malígneho melanómu. Práve naň sa zvrhnú niektoré znamienka, ak ich príliš „vypekáme“. Čo teda s nimi?
Neprelepovať, natierať
„Treba ich určite chrániť. Odporúčam produkty v tyčinkách s ochranným faktorom 30 a 50+. Teda znamienko sa natrie pol hodinu predtým, ako pôjdete na slnko,“ vysvetľuje lekárka. Podľa nej vraj nie je príliš vhodné znamienka prelepovať, pretože pod leukoplastom sa zbytočne spotí alebo sa môže ošúchať. Nehovoriac o tom, že si okolo neho môžete opáliť nevzhľadný štvorček. Najmä pri športovaní však treba dávať pozor na mechanické poškodenie. „Ak si znamienko zatrhnete a krváca, prípadne sa nehojí, treba vyhľadať odborného lekára,“ odporúča Špačinská.
Odborníka treba vyhľadať aj vtedy, ak znamienko výrazne mení tvar, farbu alebo dlhšie svrbí. Pritom nebezpečnejšie bývajú práve malé čierne znamienka v úrovni kože. Väčšie vystupujúce útvary napriek tomu, že môžu pôsobiť dramatickejšie, sú zväčša neškodné. Dermatovenerologička tiež odporúča každoročnú predsezónnu prehliadku všetkých znamienok.
Pred sezónou by ste si mali nechať znamienka skontrolovať u odborníka. |
Keď farba chýba úplne
Okrem znamienok ochranu vysokým UV filtrom vyžaduje aj vitiligo - teda strata pigmentu, ktorá postihuje rôzne veľké plochy na tele. „Zatiaľ presne nepoznáme príčinu, prečo sa objaví, pravdepodobne ide o nejaký autoimúnny proces,“ vysvetľuje. Hoci niektoré teórie odporúčajú vitiligo opaľovať, aby sa stimulovali folikuly, v ktorých sa tvorí pigment, Taťjana Špačinská je pomerne skeptická: „Takáto pokožka je v podstate úplne bez pigmentu, ktorý pôsobí ako UV filter pre hlbšie vrstvy kože. Nechránená sa ľahko spáli až na pľuzgiere.“
Pigmentové škrvny bez rizika
Ďalšou háklivou záležitosťou bývajú pigmentové škvrny. Dermatovenerologička upokojuje, že sú len kozmetickým problémom, nie zdravotným. „Na rozdiel od znamienok nejde o vrodenú zmenu pigmentácie, ale získanú. Viesť k nim môže užívanie niektorých druhov antibiotík, niektorých prípravkov na liečbu vysokého krvného tlaku či antikoncepčných tabletiek. V nich obsiahnuté chemické látky pri pôsobení ultrafialového žiarenia potom vytvoria na pokožke tmavšie fľaky,“ vyratúva. No príčinou môžu byť aj niektoré látky používané v kozmetike, najmä v parfémoch, napríkld bergamotový olej. Ale aj vonné silice niektorých rastlín. Šťava niektorých burín ale aj petržlenovej vňate vám môže v kombinácii so slnkom vypáliť na koži tmavohnedé škrvny. „Pigmentové škrvny treba chrániť ešte pred sezónou, najmä na lyžovačkách či na ostrom jarnom slnku. Ak už škvrny vystúpia, treba ich natierať vyššími faktormi, aby neboli ešte výraznejšie. V zime potom môžete popracovať na ich odstránení.“
S jazvami opatrne
Čerstvé jazvy by na slnko nemali ísť vôbec, preto ak je to možné, odložte si chirurgické zákroky vrátane vyberania znamienok (samozrejme okrem akútnych prípadov) na jeseň či zimu. „Jazva potrebuje dostatočný čas na základné zahojenie a regeneráciu, takže prvý mesiac je potrebné sa slnku úplne vyhýbať. Mladé tkanivo je totiž veľmi citlivé na UV žiarenie. A aj pokiaľ je rana pekne zahojená, v mieste jazvy sa už nenachádzajú žiadne melanocyty, teda pigmentové bunky,“ dôvodí. Tkanivo sa preto nemá ako brániť, čoho dôsledkom môže byť horšie hojenie alebo nevzhľadná nadmerná pigmentácia v okolí jazvy. Podľa Špačinskej by sme v ideálnom prípade nemali čerstvé jazvy slnku príliš vystavovať až jeden rok. No i staršie jazvy treba chrániť. „Každú jazvu by sme mali natierať čo najvššími faktormi. Pokiaľ chcete urýchliť zacelenie, sú k dispozícii rôzne prípravky, ktoré zabezpečia skoré vytvorenie peknej jazvy,“ hovorí dermatovenerologička.