Európska komisia privíta, ak krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) pripravia niekedy na jeseň užší summit s predstaviteľmi exekutívy EÚ venovaný budúcnosti Únie. Predseda EK Jean-Claude Juncker to povedal na dnešnej spoločnej tlačovej konferencii so slovenským premiérom Robertom Ficom.
Juncker na úvod pripomenul, že s premiérom SR diskutoval nielen o otázke dvojakej kvality potravín, čo bol hlavný dôvod návštevy Fica v Bruseli, ale aj o všeobecných otázkach spojených s budúcnosťou EÚ. "Som rád, že Fico zdôrazňuje, že chce byť v užšom jadre Únie. To je presne to, čo chceme," uviedol Juncker.
Namiesto bravčového mäsa kuracie, či prací prášok so slabším účinkom. S tým sa slovenskí spotrebitelia stretávajú na dennom poriadku, kým tí zo západných krajín nakúpili výrobky v rovnakom obale, ale v lepšej kvalite.
Slovenský premiér Robert Fico prisľúbil túto situáciu riešiť ešte počas rokovania krajín V4 ktoré sú nerovnými produktmi takisto postihnuté. Aj keď sa spočiatku hovorilo o zmene európskej legislatívy, zrejme sa tak nestane. Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker tvrdí, že postačia usmernenia, aj keď tému neberie na ľahkú váhu.
"Nepáči sa mi, že by mal byť niekto občanom druhej kategórie. Komisia na tomto probléme pracuje a snaží sa ho vyriešiť," skonštatoval stroho Juncker.
Fico naopak ocenil, že sa téma rieši na najvyšších miestach a že predseda komisie uznal, že tu tento problém reálne je. "Mám radosť z toho, že prichádzajú prvé dobré správy aj od výrobcov, ktorí sa sami rozhodli, že zmenia svoje postoje," zhodnotil predseda vlády.
Takýto postup už v minulosti predpokladali aj obchodní analytici. Medzinárodné korporácie si nebudú môcť dovoliť, že ich spotrebitelia začnú odmietať. S týmto zrejme počítajú aj euroúradníci, keďže sa v téme spoliehajú skôr na usmernenia už existujúcej legislatívy.
Podľa podpredsedu Komisie Maroša Šefoviča budú smernice vydané v septembri a presadzovať ich budú národné orgány, ktoré kontrolujú kvalitu potravín a chránia spotrebiteľov. Ešte predtým však čaká zástupcov vlád, výrobcov a spotrebiteľov samit, na ktorom dohodnú presné podmienky implementácie nových pravidiel.
"Pre mňa je dôležité, aby sa táto téma vyriešila čím skôr. Prijatie novej legislatívy trvá aj roky," zhodnotil Juncker.