Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.07.2017, 11:24

Slovensko v jadre únie. To je presne to, čo chceme, vyhlásil Juncker

Slovensko v jadre únie. To je presne to, čo chceme, vyhlásil Juncker
Zdroj: Úrad vlády

Európska komisia privíta, ak krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) pripravia niekedy na jeseň užší summit s predstaviteľmi exekutívy EÚ venovaný budúcnosti Únie. Predseda EK Jean-Claude Juncker to povedal na dnešnej spoločnej tlačovej konferencii so slovenským premiérom Robertom Ficom.

Juncker na úvod pripomenul, že s premiérom SR diskutoval nielen o otázke dvojakej kvality potravín, čo bol hlavný dôvod návštevy Fica v Bruseli, ale aj o všeobecných otázkach spojených s budúcnosťou EÚ. "Som rád, že Fico zdôrazňuje, že chce byť v užšom jadre Únie. To je presne to, čo chceme," uviedol Juncker.

Namiesto bravčového mäsa kuracie, či prací prášok so slabším účinkom. S tým sa slovenskí spotrebitelia stretávajú na dennom poriadku, kým tí zo západných krajín nakúpili výrobky v rovnakom obale, ale v lepšej kvalite.

Slovenský premiér Robert Fico prisľúbil túto situáciu riešiť ešte počas rokovania krajín V4 ktoré sú nerovnými produktmi takisto postihnuté. Aj keď sa spočiatku hovorilo o zmene európskej legislatívy, zrejme sa tak nestane. Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker tvrdí, že postačia usmernenia, aj keď tému neberie na ľahkú váhu.

"Nepáči sa mi, že by mal byť niekto občanom druhej kategórie. Komisia na tomto probléme pracuje a snaží sa ho vyriešiť," skonštatoval stroho Juncker.

Fico naopak ocenil, že sa téma rieši na najvyšších miestach a že predseda komisie uznal, že tu tento problém reálne je. "Mám radosť z toho, že prichádzajú prvé dobré správy aj od výrobcov, ktorí sa sami rozhodli, že zmenia svoje postoje," zhodnotil predseda vlády.

Takýto postup už v minulosti predpokladali aj obchodní analytici. Medzinárodné korporácie si nebudú môcť dovoliť, že ich spotrebitelia začnú odmietať. S týmto zrejme počítajú aj euroúradníci, keďže sa v téme spoliehajú skôr na usmernenia už existujúcej legislatívy.

Podľa podpredsedu Komisie Maroša Šefoviča budú smernice vydané v septembri a presadzovať ich budú národné orgány, ktoré kontrolujú kvalitu potravín a chránia spotrebiteľov. Ešte predtým však čaká zástupcov vlád, výrobcov a spotrebiteľov samit, na ktorom dohodnú presné podmienky implementácie nových pravidiel.

"Pre mňa je dôležité, aby sa táto téma vyriešila čím skôr. Prijatie novej legislatívy trvá aj roky," zhodnotil Juncker.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.