Po dobytí Mósulu, bašty radikálov z takzvaného Islamského štátu (IS), zostáva v Iraku až 7000 členov tejto teroristickej organizácie. S odvolaním sa na nemenovaných irackých bezpečnostných činiteľov to dnes uviedla agentúra AP.
Zdrojom tejto informácie sú traja predstavitelia spravodajských služieb a ministerstva obrany. Tí odhadujú, že v službách samozvaného Islamského štátu je teraz v Iraku asi 4000 bojovníkov a 3000 stúpencov, ktorí sú organizáciou tiež platení.
Podľa týchto činiteľov je teraz v susednej Sýrii do 7000 bojovníkov IS a 5000 stúpencov tohto hnutia.
Iracký premiér Hajdar Abádí oznámil oslobodenie Mósulu 10. júla, po deviatich mesiacoch vytrvalých bojov. Hnutie Islamský stať sa tohto strategicky významného mesta na severe Iraku zmocnilo v lete 2014, keď ovládlo veľkú časť severu a západu krajiny.
Vodca organizácie abú Bakr Bagdádí vyhlásil z historickej mešity v centre mesta na území obsadenom oddielmi IS v Iraku a Sýrii kalifát. Nasledovalo masové vraždenie oponentov, dokumentované fotografiami a videozáznamami.
Americký generálporučík Stephen Townsend, ktorý velí koalícii vedenej Spojenými štátmi a bojujúcej proti IS v oboch blízkovýchodných krajinách, dva dni po oznámení víťazstva nad radikálmi v Mósule upozornil, že vojna s IS o Irak ešte zďaleka neskončila. Boj sa teraz presunie k mestu Tal Afar a k ďalším zvyšným baštám IS na západe krajiny.
Samozvaný Islamský štát má podľa agentúry AP ešte stále pod kontrolou časť územia v provinciách Ninive a Anbár a okolo mesta Havíja v provincii Kirkúk.