Poľský prezident Andrzej Duda vrátil Sejmu, dolnej komore parlamentu, zákony o najvyššom súde a sudcovskej rade aj s odôvodnením svojho veta. Oznámil to dnes prezidentov hovorca Krzysztof Lapinski.
Duda pred týždňom oznámil, že sa rozhodol vetovať dva kontroverzné zákony, pretože by dali prílišnú moc ministrovi spravodlivosti a súčasne generálnemu prokurátorovi v jednej osobe, ktorý je navyše stranou v sporoch odohrávajúcich sa pred najvyšším súdom.
Sejm by teoreticky mohol prehlasovať prezidentovo veto trojpätinovou väčšinou hlasov pri nadpolovičnej účasti poslancov na tomto hlasovaní. Tak veľkú väčšinu vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) k dispozícii nemá.
PiS presadila sporné zákony v Sejme aj senáte napriek kritike opozície aj Európskej komisie. K prezidentovmu prekvapivému vetu - Duda až doteraz plnil priania šéfa PiS Jaroslawa Kaczyńského - zrejme prispeli aj veľké demonštrácie proti novým zákonom.
Prezident však minulý utorok podpísal tretí zákon z balíka súdnej reformy, o všeobecných súdoch, ktorý podľa kritikov umožní ministrovi spravodlivosti Zbigniewovi Ziobrovi podniknúť čistku medzi predsedami a podpredsedami súdov.
Ziobro teraz prezidenta tak ostro kritizuje, že prezidentský palác vyzval premiérku Beatu Szydlovou, aby svojho ministra umravnila.
PiS má v oboch komorách poľského parlamentu väčšinu. Strana tvrdila, že poľská justícia potrebuje očistu, akú od pádu komunizmu nezažila, a že má súdna reforma ľuďom vrátiť spravodlivosť.
Kritici ale poukazovali na to, že sporné zákony zaistia parlamentnej väčšine a vláde premiérky Beaty Szydlovej moc nad súdmi, a prakticky tak zrušia deľbu moci, ktorá je základom demokracie. To by podľa nich umožnilo predsedovi PiS Jaroslawovi Kaczyńskému nastoliť v Poľsku autoritársky režim.