Reuters
StoryEditor

Koniec nádejí na zlepšenie vzťahov. Medvedev ostro odsúdil americké sankcie voči Rusku

03.08.2017, 09:52
Autor:
ČTKČTK

Nebývalo ostro reagoval v stredu večer na nové protiruské sankcie podpísané prezidentom USA Donaldom Trumpom ruský premiér Dmitrij Medvedev. Na facebooku napísal, že vyhlásenie "úplnej obchodnej vojny" znamená koniec nádejí na zlepšenie vzťahov s USA. Prezident Vladimir Putin pritom ústami svojho hovorcu konštatoval, že Trumpov podpis na situácii nič výrazne nemení.

Nový americký sankčný zákon obmedzuje možnosti obchodnej spolupráce USA s Ruskom, okrem iného v kľúčovej energetickej oblasti. Dáva prezidentovi USA možnosť trestať aj európske firmy, ktoré s Moskvou v energetickej sfére spolupracujú. Sankcie pred Trumpovým podpisom drvivou väčšinou hlasov schválili obe komory Kongresu.

Trumpová vláda podľa Medvedeva "demonštrovala úplnú bezmocnosť a ponížene prenechala výkonné právomoci Kongresu". Ruský premiér tak komentoval ustanovenia sankčného zákona, podľa ktorého hlava štátu nesmie sankcie zmierniť ani zrušiť bez súhlasu poslancov. Tento fakt podľa Medvedeva "mení rozloženie síl v politických kruhoch USA".

"Americký establishment Trumpa na hlavu porazil, prezident nemohol zákon nepodpísať," konštatoval vo facebooku ruský premiér. "Nová sankčná téma vznikla predovšetkým preto, že je ďalšou cestou, ako Trumpa umravniť. Nasledovať budú nové manévre, ktorých cieľom je zbaviť ho moci. Nesystémový hráč podlieha likvidácii," predvída Medvedev.

Predseda ruskej vlády je presvedčený, že režim sankcií bude trvať desaťročia, ak sa nestane zázrak. Vzťahy medzi USA a Ruskom budú odteraz krajne napäté bez ohľadu na zloženie Kongresu alebo na osobu prezidenta. Rusko sa za tejto situácie musí spoliehať hlavne samo na seba, píše Medvedev. "Situáciu zvládneme," uzatvára svoj komentár.

01 - Modified: 2023-10-04 14:30:00 - Feat.: - Title: ANALÝZA: V Kongrese sa usadil boh chaosu. Republikáni si sami odrezali hlavu 02 - Modified: 2023-10-04 11:23:33 - Feat.: - Title: Putin opustí Rusko po prvýkrát od zatykača z Haagu, na budúci týždeň navštívi Kirgizsko 03 - Modified: 2023-10-04 11:07:54 - Feat.: - Title: Stav ruských jednotiek na juhu Ukrajiny sa výrazne zhoršil, tvrdia experti. Ich velitelia čelia ťažkej dileme 04 - Modified: 2023-10-04 10:37:21 - Feat.: - Title: Putin je vrah, jeho vojaci sú fašisti. Ruskú novinárku poslal súd do basy na 8,5 roka, z krajiny stihla ujsť 05 - Modified: 2023-10-04 09:47:31 - Feat.: - Title: Rusi si zrejme zostrelili vlastnú najmodernejšiu stíhačku, tvrdí Británia
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
04. október 2023 16:44