Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.08.2017, 00:00

Nemecké médiá pri migrácii zlyhali

Hlavné noviny a televízie dávali na vrchole utečeneckej krízy v roku 2015 priestor len politikom, obavy ľudí ignorovali.

Nemecké médiá pri migrácii zlyhali
Zdroj: Reuters

Hlavné nemecké médiá dávali na vrchole utečeneckej krízy v roku 2015 priestor len politikom. K veci sa nevyjadrovali bežní ľudia ani samotní migranti. K tomuto záveru došla minulý týždeň nová štúdia nemeckého think tanku Otto Brenner Stiftung, ktorá sa ostro sledovaným problémom zaoberala.

Všetko zmenilo až sexuálne obťažovanie v Kolíne nad Rýnom na Silvestra 2015. Autori štúdie napriek tomu varujú pred hystériou, ktorá by mohla kvôli migrantom vypuknúť.

Nekritické médiá
Podľa práce, ktorú viedol bývalý editor nemeckého týždenníka Die Zeit a v súčasnosti renomovaný profesor mediálnych štúdií na univerzite v Lipsku Michael Haller, boli najväčšie nemecké médiá vo svojom spravodajstve o utečeneckej kríze medzi februárom 2015 a marcom minulého roka prinajmenšom nekritické. Z verejne dostupnej štúdie vychádza, že hlavným problémom bol príliš veľký priestor určený kancelárke Angele Merkelovej, ďalším politikom a predovšetkým ich debatám a víziám.

Pracovníci denníkov dávali nedostatočný priestor bežným Nemcom a dokonca aj samotným migrantom. „Problém s utečencami sa v mediálnom priestore riešil bez utečencov. Ich hlasy tvoria 4,5 percenta všetkých citovaných. Priestor nedostávali nielen oni, ale ani ich budúci susedia, miestni obyvatelia, dobrovoľníci, dobrovoľní darcovia,“ píše sa vo výskume.

Na rozdiel od politikov priestor nedostávali dokonca ani experti. Medzi respondentmi ich bolo menej ako jedno percento. Politickí predstavitelia vystupovali v zhruba dvoch tretinách prípadov.

Do jedného vreca
Médiá podľa zistení expertov tiež pochybili v tom, že sa nesnažili rozlišovať medzi bežnými zneistenými občanmi a pravicovými radikálmi. Vo väčšine názorových článkov boli tieto skupiny hádzané d

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.