Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.08.2017, 19:00

Návrat k sovietskej cenzúre? Moskva chce trestať šírenie nepovolenej zahraničnej tlače

Návrat k sovietskej cenzúre? Moskva chce trestať šírenie nepovolenej zahraničnej tlače
Zdroj: Reuters

Ruské ministerstvo spojov navrhuje trestať šírenie zahraničnej tlače na území Ruskej federácie bez osobitného povolenia. Vyplýva to z informácie, ktorú úrad zverejnil na vládnom webe. Pokutami navrhuje postihovať fyzické a právnické osoby, ktoré by v Rusku šírili tlačené médiá bez náležitej licencie. Podľa kritikov ide o návrat k cenzúre zo sovietskej éry.

Navrhovaný zákon ukladá vinníkom pokutu až 30 000 rubľov (420 eur) a konfiškáciu zhabaných periodík. "Technické opatrenie" by postihovalo aj prípady, keď by ruské médiá prevzali články neschválených novín. Podľa ministerstva spojov by zákon nebol v rozpore s medzinárodnými zmluvami, ktoré Rusko podpísalo. Štátnu pokladnicu by nič nestál.

Navrhovaný zákon vyvolal udivenú kritiku odborníkov a otázky, či nejde o žart. Člen prezidentskej Rady pre ľudské práva Pavel Čirikov v rozhovore pre denník Moskovskij komsomolec ironicky odporučil, že občania by mali na ministerstve spojov povinne registrovať aj svoje domáce tlačiarne a kopírky.

Šéfredaktor rozhlasovej stanice Echo Moskvy Vladimir Varfolomejev pripomenul, že zákaz šírenia "nepriateľskej" zahraničnej tlače široko uplatňoval komunistický režim Sovietskeho zväzu.

Za nezmyselný v dobe internetovej komunikácie označil návrh opozičný politik Dmitrij Gudkov. "Veď už máme 21. storočie. Okrem tlačených novín by mohli zakázať aj iné dosluhujúce médiá, napríklad vinylové platne s liberálnou propagandou, morzeovku alebo napríklad uzlové písmo," poznamenal na Facebooku.

Ruské ministerstvo sa kritike bráni. Publikovanie článkov návrh nijako neobmedzuje, povedal dnes agentúre Interfax námestník ministra Alexej Volin, avšak pokuty za šírenie neschválených novín pripustil.

Nedávno podľa Volina vstúpil v Rusku podpisom prezidenta do platnosti zákon, ktorý šírenie zahraničných médií dáva do súladu s distribučnou praxou ruskej tlače. Pretože na vydávanie a rozširovanie ruských novín musí byť povolenie, začalo platiť to isté aj pre médiá zahraničné. "A kde je zákonná norma, musí byť i trest," vyhlásil ruský činiteľ.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.