Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.08.2017, 21:40

Bezpečnostná rada OSN uvalila nové sankcie na Kimov režim, príde o miliardu ročne

Bezpečnostná rada OSN uvalila nové sankcie na Kimov režim, príde o miliardu ročne
Zdroj: Reuters

Bezpečnostná rada OSN dnes jednomyseľne schválila návrh USA na uvalenie nových sankcií na Severnú Kóreu kvôli dvom nedávnym severokórejským raketovým testom. Na ich základe môže Pchjongjang prísť zhruba o tretinu ročných príjmov z vývozu, informovali zahraničné agentúry. OSN tak chce Severnú Kóreu vystaviť ešte silnejším tlaku, či sa tak ale podarí priviesť Pchjongjang k rozumu, je podľa agentúry DPA viac ako otázne.

Dnešná rezolúcia BR OSN uvalila sankcie na vývoz uhlia, železa, železnej rudy, olova, rýb a morských plodov. Príjmy z ich vývozu prinášajú severokórejskému režimu zhruba jednu miliardu dolárov ročne.

Dnešná rezolúcia je už ôsmym takým dokumentom, ktorý BR OSN prijala od roku 2006 v súvislosti so severokórejskými jadrovými a raketovými testami. Žiadaný účinok ale nemala žiadna z nich, Pchongjang napriek všetkým varovaniam naďalej pokračuje v jadrových a raketových testoch. Začiatkom júla prvýkrát úspešne otestoval medzikontinentálnu balistickú raketu. Americká armáda následne potvrdila, že Severná Kórea skutočne odpálila nový druh rakety, ktorým je schopná zasiahnuť Aljašku.

Schválená desaťstránková rezolúcia odsudzuje veľmi ostro najnovšie severokórejské raketové testy a označuje ich za "násilné a nezastierané pohŕdanie" doterajšími rezolúciami.

Rezolúcia uvaľuje navyše zákaz cestovania na deväť Severokórejčanov, ktorí sa podieľajú na bankových a vojenských obchodoch. Ich majetok rovnako ako aktíva štyroch severokórejských podnikov, vrátane dvoch bánk a jednej poisťovne, bol zmrazený. Severná Kórea bude "ťažko zasiahnutá", povedala veľvyslankyňa USA pri OSN Nikki Haleyová.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.