Lotyšská vláda dnes oznámila, že od budúceho školského roka budú skúšky na školách pre etnické menšiny povinné iba v štátnom, lotyšskom jazyku.
Až dosiaľ si žiaci, končiaci deviaty a dvanásty ročník na školách pre etnické menšiny, mohli zvoliť jazyk, v ktorom budú absolvovať skúšky - ruštinu alebo lotyštinu. V školskom roku 2015/16 si však ruštinu zvolilo iba 15 percent žiakov, pričom v školskom roku 2008/2009 to bolo ešte 40 percent.
Integrácia na trh práce
Od školského roka 2018/2019 však budú skúšky vykonávané iba v lotyšskom jazyku, pričom výnimku budú tvoriť iba skúšky z cudzích jazykov, informuje agentúra TASS.
"Cieľom tohto opatrenia je pripraviť študentov na úspešnú integráciu na trhu práce a zabezpečiť ovládanie štátneho jazyka pre efektívne štúdium," uviedlo ministerstvo školstva tejto pobaltskej republiky.
Štvrtina populácie
Lotyšsko má takmer dva milióny obyvateľov, pričom etnickí Rusi tvoria podľa oficiálnych štatistík asi 26 percent z nich. Lotyština je jediným štátnym jazykom v krajine, zatiaľ čo ruština je tu považovaná za cudzí jazyk.
Keď lotyšská vláda v roku 2004 pristúpila k reforme škôl pre etnické menšiny, vyvolalo to masové protesty. Výsledkom bolo zavedenie dvojjazyčného systému vzdelávania. Vo vyšších stupňoch ruských škôl sa mohlo v ruštine vyučovať 40 percent predmetov.
Lotyšskí nacionalisti sa však odvtedy usilovali dosiahnuť, aby lotyština bola jediným vyučovacím jazykom na všetkých štátnych školách vrátane škôl pre etnické menšiny.