Kto by nepoznal krajinu, ktorú preslávila marihuana a neporaziteľný šprintér súčasnosti Usain Bolt? Ide o jednu z najviac zadlžených krajín sveta. Jamajka vynakladá približne polovicu svojho ročného federálneho rozpočtu na splácanie dlhov, pričom pomer dlhu k hrubému domácemu produktu je viac ako 124 percent. Hoci k jej hlavným zdrojom príjmov patrí najmä turizmus, radí sa k štátom s najväčšou kriminalitou.
Od bavlny k pirátstvu
Jamajka má za sebou históriu bohatú na okupovanie ostrova a následný prílev otrokov. Pôvodnými obyvateľmi boli Tainovia. V roku 1494 počas druhej plavby do Ameriky na ostrove pristál Krištof Kolumbus a nakoniec tam strávil celý jeden rok. Od tej chvíle sa začal ostrov meniť. Z Xaymacy, ako ho nazývali pôvodní obyvatelia, sa stala španielska kolónia známa ako Santiago. Počas tohto obdobia bolo založené prvé trvalé európske osídlenie v podobe mesta Sevilla la Nueva, známeho ako New Seville, na severnom pobreží. Vykorisťovanie pôvodných obyvateľov takmer viedlo k ich vyhubeniu. Založili sa plantáže na tabak a bavlnu a o ich obrábanie sa starali loďami dovážaní černošskí robotníci. Výsledkom je, že 95 percent populácie na ostrove dnes tvoria práve černosi a mulati.
V roku 1534 bolo hlavné mesto presunuté do dediny Villa de la Vega, neskôr Santiago de la Vega, až kým sa v roku 1872 nepresťahovalo do Kingstonu, kde sa nachádza dodnes. Roku 1655 tam vyslal britský lord protektor Oliver Cromwell expedíciu. Britské vojsko ostrov obsadilo a do roku 1660 odtiaľ Španielov nadobro vytlačilo. Významným v tomto období bol najmä druhý guvernér, lord Windsor, ktorý na Jamajku priniesol vyhlásenie od kráľa, ktoré udelilo obyvateľstvu práva anglických občanov vrátane práva vytvárať si vlastné zákony. Aj keď Windsor strávil na Jamajke len päťdesiat týždňov, položil základy vládneho systému,...
Zostáva vám 85% na dočítanie.