12.08.2017, 08:07

Trump zvažuje vojenský zásah aj vo Venezuele. Telefonát s Madurom odmietol

Trumpova administratíva označuje Madura za "diktátora" a uvalila sankcie naňho i na viac ako dvadsať ďalších bývalých a súčasných vládnych úradníkov.

Donald Trump
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump v piatok vyhlásil, že zvažuje možnosť vojenského zásahu proti Venezuele v reakcii na uchopenie moci prezidentom Nicolasom Madurom.

"Je to určite niečo, čo by sme mohli urobiť"

Trump novinárom na golfovom ihrisku v New Jersey povedal, že nevylučuje vojenskú možnosť, bližšie ju však nešpecifikoval. "Je to určite niečo, čo by sme mohli urobiť," citovala ho agentúra AP.

Trumpova administratíva označuje Madura za "diktátora" a uvalila sankcie naňho i na viac ako dvadsať ďalších bývalých a súčasných vládnych úradníkov.

​Vojenská intervencia by však znamenala mimoriadnu eskaláciu odvety.

Provládne ústavodarné zhromaždenie vládne vo Venezuele s prakticky neobmedzenými právomocami. Jeho úlohou bude prepracovať venezuelskú ústavu z roku 1999.

Tento a ďalšie Madurove plány vyvolali v krajine vlnu protivládnych protestov, ktoré si doteraz vyžiadali najmenej 120 mŕtvych.

Trump odmietol navrhovaný telefonát so svojim venezuelským náprotivkom Nicolásom Madurom s odôvodnením, že s ním nebude hovoriť až do obnovenia demokracie v krajine. Informovala o tom agentúra DPA.

Problémom je Maduro

Maduro odmietol rešpektovať výzvy USA na dodržiavanie venezuelskej ústavy, konanie slobodných a spravodlivých volieb, prepustenie politických väzňov a zastavenie porušovania ľudských práv v krajine. "Miesto toho si Maduro zvolil cestu diktatúry," uviedol Biely dom vo svojom vyhlásení.

"Spojené štáty sú na strane venezuelského ľudu čeliaceho pretrvávajúcemu útlaku Madurovho režimu. Prezident Trump bude rád hovoriť s lídrom Venezuely hneď, ako bude obnovená v tejto krajine demokracia," píše sa vo vyhlásení.

Venezuelský prezident Maduro v piatok oznámil, že sa chce stretnúť s Trumpom, ktorého pritom pravidelne zosmiešňuje a označuje za obmedzeného imperialistického magnáta. V prejave k členom nového ústavodarného zhromaždenia uviedol, že poveril ministra zahraničných vecí, aby zabezpečil jeho telefonický rozhovor alebo stretnutie s Trumpom.

Toto vyhlásenie prišlo krátko po tom, ako Maduro vo svojom prejave americkému prezidentovi adresoval dôrazné varovanie, že Venezuela "sa nikdy nevzdá."

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.