Bývalý český prezident Václav Klaus dnes v poľskej Toruni prevzal Jagellonskú cenu, ktorú mu udelila miestna univerzita.
Ocenenie sa udeľuje za mimoriadny príspevok k politickému, ekonomickému, kultúrnemu, vedeckému a sociálnemu rozvoju strednej a východnej Európy.
Toruńska Szkoła Wyższa je súkromný vysokoškolský ústav založený v roku 2003.
"Často spomínané ruské nebezpečenstvo"
V prejave, ktorý zverejnil na svojich webových stránkach, Klaus okrem blízkych vzťahov Česka a Poľska pripomenul rozdiely medzi oboma krajinami, ku ktorým patrí aj hodnotenie "často spomínaného ruského nebezpečenstva".
To dnes podľa exprezidenta Česi vnímajú menej dramaticky ako Poliaci.
Klaus poukázal na "naivný a neospravedlniteľne nezodpovedný" vstup Českej republiky do Európskej únie, ktorú označil za postdemokratický a nadnárodný, centralisticky organizovaný útvar.
EÚ podľa neho nedbá na parlamentnú demokraciu, neusiluje o voľný trh a prehliada staré európské civilizačné tradície.
Európa novú zamatovú revolúciu
Suverenita jednotlivých členských krajín EÚ je podľa bývalého českého prezidenta minulosťou.
Klaus odsúdil údajné útoky proti koncepcii národného štátu a tradičnému poňatiu rodiny. Obvinil európske elity, že chcú zničiť "prirodzene vzniknuté vzťahy s národom, náboženstvom, kultúrou a civilizáciou".
Politická korektnosť, multikulturalizmus a "humanrightizmus" sa stali opodstatnenými pre prepotláčanie slobody slova a pre umlčanie opozície, súdi Klaus.
Stupeň manipulácie podľa neho pripomína éru neskorého komunizmu. Európa preto potrebuje zásadnú zmenu, novú zamatovú revolúciu.