Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.08.2017, 11:51

Putin je pre svetovú politiku prospešnejší ako Trump, verí množstvo spojencov USA

Putin je pre svetovú politiku prospešnejší ako Trump, verí množstvo spojencov USA
Zdroj: TASR/AP

Vladimir Putin je v krajinách mnohých amerických spojencov považovaný za hodnovernejšieho politika ako Donald Trump. Vyplýva to z porovnania popularity ruského a amerického prezidenta vo viacerých členských štátoch NATO, v Japonsku, Južnej Kórei a v desiatkach ďalších krajín.

V prieskume agentúry Pew Research Center nedopadol žiadny z oboch politikov nijako slávne. Trump ale podľa agentúry AP zaznamenal nečakanú výšku nedôvery aj v krajinách, ktoré v Spojených štátoch vidia tesného spojenca a ochrancu. V Grécku, Nemecku a Turecku, Maďarsku, Francúzsku, Taliansku a Španielsku ľudia veria, že Putin je pre svetovú politiku prospešnejší.

V Británii, Kanade, Holandsku a Poľsku má naopak väčšiu prestíž Trump, vyplýva z prieskumu. Väčšiu dôveru v amerického než ruského prezidenta majú aj ľudia v Austrálii, na Filipínach a v Izraeli.

Prestíž oboch prezidentov je celkovo ale nízka. V ruského prezidenta napríklad nemá dôveru 60 percent opýtaných, pričom slabú podporu má Putin hlavne v európskych krajinách. Najväčšiu dôveru v porovnaní s Trumpom má Putin v Nemecku a v Grécku, kde amerického prezidenta poráža o 14 respektíve 31 percentuálnych bodov.

Najväčšej podpore v globálnom meradle sa americký prezident podľa prieskumu teší v Izraeli, Poľsku a v Nigérii. Občania židovského štátu majú v Trumpa o takmer 30 percent väčšiu dôveru než v ruského prezidenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.