Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.08.2017, 19:00

Odborník na džihádizmus: Hrozby v Španielsku sú stále. Krajina nikdy neprestala byť cieľom teroristov

Odborník na džihádizmus: Hrozby v Španielsku sú stále. Krajina nikdy neprestala byť cieľom teroristov
Zdroj: Reuters

Štvrtkový útok v Barcelone nebol pre policajné zložky prekvapením.

Teroristická hrozba je totiž v krajine neustála, od roku 2004 bolo zatknutých 600 osôb v tejto súvislosti.

O islamskom radikalizme sme sa rozprávali s Albertom Buenom, odborníkom na džihádizmus z Medzinárodného observatória štúdii o terorizme.

Okrem toho pôsobí na Universidad de Granada v oblasti medzinárodnej bezpečnosti.

Riziko útoku bolo v Španielsku prítomné od roku 2014, no stal sa až teraz. Prečo?
Španielsko zažilo najhorší útok v roku 2004, no nikdy neprestalo byť cieľom medzinárodného terorizmu. Od roku 2004 sa v našej krajine uskutočnilo 200 protiteroristických operácii a bolo zatknutých 600 osôb, ktoré mali rôznym spôsobom do činenia s terorizmom.

Napríklad?
Ľudia, ktorí sa venovali propagande, verbovaniu nových teroristov, zasielaniu radikálov do Sýrie a Iraku. A tiež ľudia podozriví z prípravy teroristických útokov. Tak sa podarilo odvrátiť viacero teroristických sprisahaní. Roky 2015 a 2016 boli roky s najväčším počtom operácii ako aj zatknutých.

Prečo je Španielsko cieľom džihádistov?
Jedným dôvodom je spojenectvo s USA a to, že je partnerom rôznych medzinárodných koalícii, ktoré bojujú s terorizmom. No okrem toho má Španielsko špecifické vlastnosti, ktoré ho odlišujú od iných európskych krajín. Od ôsmeho do pätnásteho storočia bolo toto územie pod moslimskou nadvládou, takzvaný Al Andaluz a to hrá zásadnú rolu v džihádistickej propagande. Už roky je znovuzískanie tohto teritória jej stálou súčasťou. Okrem toho, španielske mestá na severe Afriky- Ceuta a Melilla sú veľkým symbolom džihádistickej požiadavky o navrátenie územia. Tieto špecifiká spôsobujú, že Španielsko je stále v najvyššom stupni ohrozenia, keďže je neustále spomínané v teroristickej propagande.

V akej situácii sa nachádza džihádizmus v Španielsku?
Momentálne je v Španielsku stupeň ohrozenia číslo štyri, z celkových päť a to kvôli teroristickej hrozbe. Znepokojenie bolo veľké už dlho, keďže boli evidentné viaceré reálne pokusy o teroristické útoky. Od roku 2015 do dnešného dňa bolo v súvislosti s terorizmom zatknutých viac ako sto osôb. Okrem toho, Španielsko je taktiež „exportér“ radikálnych islamistov, ktorí odišli bojovať do krajín ako Sýria či Irak.

Kde sa radikáli v Španielsku sústreďujú?
Madrid, Ceuta, Mellilla a Barcelona sú hlavné centrá džihádistických radikálov v Španielsku. Takmer polovica z celkového počtu sa nachádza v Barcelone, a to z tohto mesta spravilo jedno z najvýznamnejších centier španielskeho džihádizmu.

Prečo v posledných rokoch počet radikálov stúpol?
Príčin je viacero, no situácia je podobná tomu, čo sa deje v iných európskych štátoch. V zásade ide hlavne o propagandu a verbovanie islamským štátom, predtým Al Káidou.

Snažili sa to španielske bezpečnostné zložky nejako riešiť?
Bezpečnostné služby v Španielsku sa snažili predísť útokom zatýkaním, no taktiež sa snažili o predísť radikalizácii. V roku 2015 bol prijatý Národný plán boja proti násilnej radikalizácii, na ktorom spolupracovali inteligentné a bezpečnostné jednotky. Snažili sa doňho zapojiť aj civilné spoločenstvá ako napríklad náboženské komunity. Prevencia je totiž jediná možná cesta, no ani tá nezaručuje zníženie rizika na nulu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.