Pokiaľ bude zrušená jadrová dohoda svetových mocností z roku 2015, je Irán schopný do piatich dní vyrobiť vysoko obohatený urán. S odkazom na vrchného predstaviteľa Iránu pre jadrové záležitosti o tom dnes informovala agentúra Reuters.
Irán obmedzil svoj jadrový program výmenou za zrušenie ekonomických sankcií v rámci dohody, ktorú v roku 2015 podpísal s USA, Ruskom, Čínou a Britániou, Francúzskom a Nemeckom.
Nový americký prezident Donald Trump však schválil uvalenie nových sankcií na Irán a iránsky prezident Hasan Rúhání následne varoval, že Irán odstúpi od dohody o svojom jadrovom programe ak budú Spojené štáty pokračovať v politike sankcií a donucovania.
Rúhání síce zdôraznil, že prioritou je zachovanie dohody z roku 2015, takisto ale uviedol, že obnovenie iránskeho jadrového programu by bolo možné aj do niekoľkých hodín.
"Prezidentovo tvrdenie nebolo nepodložené," povedal dnes riaditeľ iránskej organizácie pre jadrovú energiu Alí Akbar Saleh. "Ak sa rozhodneme, budeme schopní docieliť 20 percentného obohatenia uránu do piatich dní," dodal s tým, že v prvom rade sa však Irán bude snažiť o zachovanie dohody z roku 2015.
Irán markantne znížil počet centrifúg na obohacovanie uránu v podzemnom jadrovom pracovisku Komme. Ponechal si ich iba 1000, ktoré slúžia na výskum. Podľa dohody z roku 2015 sa urán v nasledujúcich 15 rokoch v Komme obohacovať nesmie.
Kým mierne obohatený urán sa využíva najmä v jadrových elektrárňach, vysoko obohatený urán môže slúžiť na výrobu jadrových zbraní. Irán tvrdí, že jeho jadrový program neslúži na výrobu zbraní.
Americký prezident Trump počas svojej predvolebnej kampane označoval dohodu z roku 2015 za najhoršiu, aká bola kedy podpísaná, a pohrozil, že ju nechá zrušiť. Nakoniec jeho administratíva oznámila, že dohodu rušiť nebude, ale že zavedie sankcie kvôli balistickému programu a aktivitám Iránu na Blízkom východe.
Teherán rovnako ako Rusko podporuje vládu v Damasku, má tiež veľký vplyv na vládu v Bagdade a pomáha jemenským šiitskym povstalcom.