Viedňou v týchto dňoch hýbe kauza prestavby a dostavby polyfunkčného komplexu okolo hotela InterContinental na Heumarkte. Na území, kde sa nachádza najstaršie rakúske klzisko populárneho Viedenského korčuliarskeho spolku, sa má onedlho začať stavať výškový obytný dom. A práve kvôli tomuto projektu sa podľa organizácie UNESCO dostala Viedeň na červenú listinu ohrozených kultúrno-prírodných pamiatok svetového významu. Výstavba totiž ohrozuje klzisko, ktoré má vo Viedni bohatú históriu.
Projekt sa stal predmetom diskusií odborníkov i laikov vo Viedni. Korčuľovanie je vo Viedni obľúbeným športom už od začiatku 19. storočia a zostalo ním dodnes. Preto sa nemožno čudovať, že celá záležitosť vyvoláva veľké vášne.
Cenný pozemok v centre
Keď sa na prelome 19. a 20. storočia kvôli rozvoju mesta regulovala rieka Viedeň, vznikol železničný uzol Viedeň – Hlavná colná správa. Z tohto dôvodu sa klzisko korčuliarskeho spolku presťahovalo zo zimného prístavu na územie rezervných mestských záhrad medzi Lothringskou ulicou a Heumarktom, kde sa nachádza dodnes.
Toto územie dostalo honosný názov Olympion a malo slúžiť výhradne športu a hudbe. Okolo ľadovej plochy vystaval v roku 1900 architekt Ludwig Baumann v štýle viedenskej secesie budovy šatní, bufet a orchestrisko. Baumann spolupracoval s architektmi Ferdinandom Fellnerom a Hermannom Helmerom na projekte Viedenského koncertného domu, ktorý v susedstve klziska otvorili v roku 1913.
V lete sa v areáli klziska, ktorého konečná veľkosť v roku 1927 dosiahla až 10-tisíc štvorcových metrov, hral tenis. Od roku 1914 sa klzisko stalo domovom pre hokejistov a po druhej svetovej vojne aj pre populárnu ľadovú revue.
V 60. rokoch minulého storočia však secesné objekty okolo klziska kvôli stavbe hotela InterContinental zbúrali a nahradili modernou výsta...
Zostáva vám 85% na dočítanie.