Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.08.2017, 12:49

Pri útokoch moslimských rebelov v Mjanmarsku zomrelo 72 ľudí

Medzi obeťami je najmenej 59 povstalcov a 12 členov mjanmarských bezpečnostných síl.

Pri útokoch moslimských rebelov v Mjanmarsku zomrelo 72 ľudí
Zdroj: Reuters

Najmenej 71 ľudí prišlo v noci nadnes o život na severe Mjanmarska pri útokoch militantov na 24 stanovíšť polície a vojenskú základňu v Jakchainskom štáte. Medzi obeťami je najmenej 59 povstalcov a 12 členov mjanmarských bezpečnostných síl, informovala mjanmarská armáda.

Povstalci z moslimského etnika Rohingov napadli podľa vlády pri sérii koordinovaných útokov okolo 01.00 h miestneho času viacero policajných staníc, pričom na prinajmenšom jednu z nich zaútočili s podomácky vyrobenou výbušninou.

Agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie armády uviedla, že zhruba 150 Rohingov sa pokúsilo preniknúť aj na tamojšiu vojenskú základňu.

Rohingovia žijú prevažne v Mjanmarsku a v Bangladéši. V oboch krajinách čelia diskriminácii, pričom ani Mjanmarsko, ani Bangladéš nie sú ochotné udeliť im občianstvo - a radikálni budhisti dokonca existenciu rohinského etnika popierajú. Rohingovia v Mjanmarsku žijú v Jakchainskom štáte, ktorý nemôžu opustiť bez osobitného povolenia.

Jakchainský štát sužujú nepokoje medzi menšinou Rohingov a väčšinovými budhistami už od roku 2012, pričom nová vlna násilia vypukla vlani. Vzbura Rohingov vtedy viedla k mohutnej odvete mjanmarskej armády, ktorá si podľa ľudskoprávnych organizácií vyžiadala stovky obetí a viedla k úteku asi 75-tisíc ľudí do susedného Bangladéša.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.