Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.08.2017, 00:00

Katar stupňuje konflikt so susedmi, obnovil vzťahy s Iránom

Malý bohatý emirát obnovil vzťahy s Iránom. Vyvolal tým obrovský hnev Saudskej Arábie aj jej spojencov.

Katar stupňuje konflikt so susedmi, obnovil vzťahy s Iránom
Zdroj: Reuters

Katar prilial ďalšiu dávku oleja do napätých vzťahov s okolitými arabskými štátmi. Malá dvaapolmiliónová krajina, ktorá oplýva obrovským bohatstvom pochádzajúcim najmä z ropy a zo zemného plynu, minulý týždeň obnovila plné diplomatické vzťahy s Iránom. Práve šiitský Irán je pritom tradičným rdivalom prevažne sunnitskej Saudskej Arábie, s ktorou súperí o pozíciu vedúcej mocnosti vo výbušnom regióne Blízkeho východu a Arabského polostrova.

Ústretový krok Dauhy voči Teheránu vyvolal obrovský hnev nielen v Saudskej Arábii, ale aj u jej ďalších spojencov, ktorí v júni tohto roka uviedli Katar do politickej i ekonomickej izolácie. Spojené arabské emiráty okamžite zareagovali obvinením, že Dauha takýmto postupom podkopáva šance vyriešiť svoj konflikt s ostatnými krajinami Perzského zálivu. „Katar by nemal robiť zmätené rozhodnutia, ale jeho arogancia a pubertálne správanie k tomu výrazne prispievajú. Jeho dôvody, prečo obnovil vzťahy s Iránom, vôbec nie sú presvedčivé,“ citovala iránska stránka presstv.ir vyjadrenie ministra zahraničných vecí Spojených arabských emirátov Anwara Gargaša na jeho twitterovom účte.

Kampaň proti Dauhe
V arabských krajinách, ktoré uzavreli svojho katarského susePavel Novotnýda do tvrdej izolácie, prebieha sústavná kampaň proti Dauhe. „V dubajskej televízii aj v iných médiách permanentne tvrdia, že Katar financuje terorizmus. Správy na túto tému sú tu prakticky na dennom poriadku,“ uviedla pre HN Slovenka Ivana Martinková, ktorá v Dubaji žije a pracuje už takmer dve desaťročia.

Spojené arabské emiráty spoločne so Saudskou Arábiou, s Bahrajnom, Egyptom a niekoľkými ďalšími krajinami prerušili v júni tohto roka s Katarom diplomatické vzťahy a uvalili naň prísne ekonomické embargo. Všetci obyvatelia Kataru museli tieto štáty opustiť. Naopak, občania spomínaných krajín museli odísť z Kataru. Zakázané bolo akékoľvek obchodovanie s Dauhou.

To však nebolo všetko. Konflikt medzi arabskými štátmi sa dotkol aj cestujúcich z iných štátov. Kompletne sa totiž prerušilo vzdušné i námorné spojenie z dotknutých krajín do Kataru. Hlavná letecká spoločnosť malého emirátu Qatar Airways, ktorá patrí medzi dominantných svetových dopravcov zabezpečujúcich spojenie medzi Západom a Východom, navyše nesmela vstúpiť do vzdušného priestoru spomínaných krajín. Pre pilotov Qatar Airways zostal úzky vzdušný koridor, čo značne predĺžilo aj predražilo lety. Spoločnosť začala využívať alternatívne trasy, napríklad ponad Somálsko.

Kontroverzné video
Na internete sa dokonca tento mesiac objavilo animované video simulujúce zásah stíhačiek saudskoarabských vzdušných síl, ktoré zostrelili civilné dopravné lietadlo spoločnosti Qatar Airways po tom,

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.