V kolumbijskej Bogote zakladá do 1500 bývalých povstalcov z Revolučných ozbrojených síl Kolumbie (FARC) svoju politickú stranu, ktorá ponesie rovnakú skratku. V úvodný deň ustanovujúceho zjazdu, ktorý sa začal v nedeľu a potrvá do piatku, vyhlásil doterajší líder FARC Rodrigo Londoňo, zvaný Timochenko, že členovia novej strany sa nehodlajú vzdialiť od svojich ideologických koreňov. Informoval o tom dnes denník El País.
"Od tohto dňa sa z nás stáva nová, výhradne politická organizácia, ktorá bude prevádzkovať činnosť legálnym spôsobom. To však neznamená, že sa vzdialime od svojich ideologických základov," vyhlásil v nedeľu na zjazde Londoňo. A dodal, že nová organizácia zostane tak revolučná, ako bola v čase svojho vzniku v roku 1964.
Muž číslo dva bývalých povstalcov Iván Márquez upozornil, že nebude ľahké dspieť k zmiereniu. V tejto súvislosti pripomenul, že FARC sa už ľuďom postihnutým konfliktom trvajúcim pol storočia ospravedlnili. "Už je to minulosť, už nie sme nepriatelia," povedal tiež Márquez.
Na zjazde novej strany, ktorá by sa mala volať Revolučná alternatívna sila Kolumbie a bude mať teda rovnakú skratku FARC, tiež prvýkrát zaznela verejne v Bogote hymna bývalých povstalcov a potom národná hymna Kolumbie. Do piatku majú účastníci zjazdu prerokovať stanovy a princípy novej strany, ktorá má mať podľa minuloročnej mierovej dohody po voľbách v budúcom roku zabezpečených päť kresiel v Senáte a päť v Snemovni.
Ustanovujúci zjazd novej strany FARC má tiež zvoliť jej predsedu. Podľa kolumbijskej tlače sa o túto funkciu uchádza 18 kandidátov. Na kongres sa akreditovalo zhruba 400 novinárov a na bezpečnosť účastníkov dohliada 1400 policajtov.
Povstalci z FARC uzavreli mierovú dohodu s kolumbijskou vládou vlani na jeseň po polstoročí bojov, ktoré si vyžiadali vyše 200 000 obetí. V polovici tohto mesiaca prezident Juan Manuel Santos oznámil ich definitívne odzbrojenie. Od toho dáta tiež formálne prestali byť povstalcami.
Na účely odzbrojenia FARC bolo v Kolumbii vytvorených 26 tranzitných zón. Do nich sa presunuli všetci povstalci, okrem tých, ktorí sú vo väzení, a pod dohľadom misie OSN odovzdávali zbrane. Tieto zóny sa v polovici augusta oficiálne zmenili na takzvané Priestory pre integráciu a vzdelávanie, v ktorých majú obyvatelia regiónu s bývalými povstalcami pracovať na komunitných projektoch a zapojení asi 10 000 bývalých členov FARC do civilného života.