Ekonomické a logistické problémy, ktoré v poslednej dobe sužujú Spojené kráľovstvo, začínajú meniť pohľad jeho obyvateľov na brexit.
Aspoň to naznačuje prieskum tamojšej agentúry YouGov. Podľa neho je viac ako polovica miestnych s dôsledkami odchodu z Európskej únie nespokojná. Pozitívny názor má iba osemnásť percent Britov a ich počet klesá.
Viac ako polovica Britov (53 percent) sa domnieva, že brexit sa vyvíja zle. Podľa 32 percent "veľmi zle", 21 percent myslí, že "celkom zle". Od júna vzrástol počet ľudí s negatívnym postojom o 15 percent.
Podľa prieskumu verejnej mienky, ktorý v stredu zverejnila agentúra YouGov, považujú dôsledky odchodu z EÚ za "veľmi dobré" iba štyri percentá Britov, 14 percent za "skôr dobré".
Od júna klesol počet spokojných o sedem percent. Neutrálny názor na aktuálnu situáciu má 21 percent Britov, osem percent nemá názor žiadny.
Veľká Británia i vplyvom odchodu z Európskej únie čelí množstvu problémov. Na tamojších čerpacích staniciach dochádza benzín kvôli výpadkom dodávok.
"Počul som častokrát zmieňovať brexit. Bez pochyby to bude faktor," pripustil minister dopravy Grant Shapps. Kvôli nedostatku vodičov sa stretávajú tiež s prázdnymi regálmi v predajniach potravín.
Aj vývoz britských výrobkov na začiatku roka klesol v porovnaní s minulým rokom o 47 percent. "Pokles vývozu z Veľkej Británie do Európskej únie vo výške dve miliardy britských libier je ukážkou, že britskí výrobcovia na brexite zatiaľ jednoznačne strácajú," uviedol pre denník The Guardian Dominic Goudie, jeden z predstaviteľov britského potravinárskeho zväzu FDF.