Severná Kórea sa dnes pochválila "absolútne úspešným" testom vodíkovej bomby. Táto správa vyvolala reakcie celého sveta a nemecká kancelárka Angela Merkelová po rokovaní s francúzskym prezidentom Emanuelom Macronom hovorí o dôraznej medzinárodnej reakcii.
Krajinu vládcu Kim Čong-una vyzýva na zastavenie jadrového programu aj Bezpečnostná rada OSN. Jadrovú skúšku odsúdila aj šéfka zahraničnej politiky EÚ Federica Mogheriniová, podľa ktorej je to obrovská provokácia a "vážnu hrozbu pre regionálnu aj medzinárodnú bezpečnosť".
Vybrané fakty o vodíkovej bombe:
- Princíp vodíkovej (termonukleárnej) bomby je založený na zlučovaní jadier izotopov vodíka. Funguje tak, že klasický atómový výbuch vytvorí počiatočnú teplotu niekoľkých miliónov stupňov Celzia, ktorá rozbehne jadrovú fúziu.
- Klasická atómová bomba je na rozdiel od vodíkovej bomby založená na princípe štiepenia jadier atómov. Vodíková bomba je mocnejšie ako jadrová bomba a je ťažšie ju vyrobiť.
- Druhom vodíkovej bomby je neutrónová bomba, u ktorej je obmedzený deštruktívny účinok a naopak posilnené vyžarovanie rôznych druhov žiarenia.
- S myšlienkou, že pri zlučovaní ľahkých jadier sa uvoľňuje viac energie ako pri štiepení jadier ťažkých, prišli nemeckí fyzici Hans Bethe a Carl von Weizsäcker krátko pred vypuknutím druhej svetovej vojny. Pokúšali sa vtedy vysvetliť, odkiaľ berie Slnko svoju energiu. Idea bomby, ktorá by k zahriatiu syntézny zmesi využila jadrový výbuch, sa potom zrodila počas vojny v hlave maďarského fyzika žijúceho v USA Edwarda Tellera. Podklady k jej zostrojeniu prepočítal rodený Poliak Stanislaw Ulam.
- Vodíkovú bombu testovalo v minulosti len päť jadrových mocností: USA, Sovietsky zväz, Británia, Čína a Francúzsko. Prvú skúšku vykonali v roku 1952 Spojené štáty, o rok neskôr ZSSR. Británia vykonala svoj prvý test vodíkovej bomby v roku 1957, Čína v roku 1967 a Francúzsko v roku 1968.
- Severná Kórea vlani v januári oznámila, že vykonal svoju prvú skúšku údajne miniaturizovanej vodíkovej bomby a dnes ohlásila druhý test vodíkovej bomby. Pravdepodobne je tak šiestou krajinou, ktorá vyskúšala vodíkovú bombu.
- Najsilnejšiu vodíkovú bombu, ktorá bola aj najsilnejšou jadrovou zbraňou vôbec, vyskúšali Sovieti v roku 1961. Sovietska vodíková Car-bomba mala silu asi 50- až 58-tisíc kiloton TNT. Najsilnejšia americká vodíková bomba Bravo z roku 1954 mala pre porovnanie silu 15-tisíc kiloton TNT.
- Americké atómové bomby zvrhnuté na japonské mestá Hirošimu a Nagasaki v auguste 1945 mali silu 13 a 20 kiloton TNT. Zatiaľ najsilnejší severokórejský test z minulého septembra mal podľa odhadov silu 20 až 30 kiloton TNT.