Reuters
StoryEditor

V Jemene sa schyľuje k zásadnému obratu, povstalci chcú ukončiť dohodu s exprezidentom Sálihom

05.09.2017, 16:02
Autor:
ČTKČTK
Šiiti, podporovaní Iránom, bojujú proti centrálnej vláde od roku 2014.

Jemenskí šiitski povstalci chcú prerušiť svoje väzby na bývalého jemenského prezidenta Alího Abdalláha Sáliha. Podľa denníka Aš-Šark al-Avsat situácia v Saná, ktoré šiiti ovládajú, pripomína vriaci kotol. Zdroje denníku uviedli, že v najbližších 48 hodinách možno v jemenskej metropole očakávať zásadný vývoj. Sálih s povstalcami uzavrel dohodu o spolupráci v roku 2014 a časť armády, ktorá mu je stále verná, bojovala na strane odboja.

Arabský denník napísal, že Sáliha čaká nová a nebezpečná kapitola jeho kariéry. V politickom svete si za svoju schopnosť dohodnúť sa aj so svojimi nepriateľmi získal prezývku Líška.

Ozbrojení povstaleckí Húsiovia sú v tesnej blízkosti bezpečnostnej zóny okolo sídla bývalého prezidenta a Sálihove jednotky začali zo Saná odchádzať, pretože očakávajú, že Húsiovia začnú zónu obliehať.

Húsiovia podľa zdrojov, na ktoré sa odvoláva Aš-Šark al-Avsat, mienia so Sálihom prerušiť spoluprácu, zatknúť ho a previezť do provincie Saada na severe Jemenu. Šiiti pôvodne obývali práve túto časť Jemenu, než spustili boj proti režimu a postup na juh.

Žiadny oficiálny zdroj tieto správy nepotvrdil a analytik Muhammad Valas sa domnieva, že informácie mohli byť zverejnené zámerne, pretože šiiti chcú otestovať Sálihovu lojalitu. Podľa Valasa je už Sálih v obkľúčení. Húsiovia podľa neho môžu chystať zverejnenie informácií z tajných dokumentov, ktoré odhaľujú Sálihove miestne i zahraničné kontakty.

Sálih bol nútený vzdať sa prezidentskej funkcie po politických nepokojoch v roku 2012. V čele Jemenu bol 33 rokov, pred odchodom ale uzavrel dohodu, ktorá mu zaručila imunitu pred stíhaním za zabitie účastníkov protestov. Do čela krajiny po ňom nastúpil Abdar Rabbi Mansúr Hadí, ktorý bol Sálihovým viceprezidentom.

Za Hadím stojí Saudská Arábia, takže v čase najťažších bojov sa on aj vláda ocitli v exile v tejto krajine. Keď začali šiiti postupovať až do juhojemenského Adenu, vstúpila roku 2015 do bojov arabská letecká koalícia vedená Saudskou Arábiou.

Jemenský konflikt neprežilo do 10 000 ľudí a až 22 z takmer 27 miliónov Jemenčanov potrebuje humanitárnu pomoc. Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Zájdi Raad Husajn dnes požiadal o nezávislé medzinárodné preskúmanie jemenského konfliktu s ohľadom na možné porušovanie ľudských práv.

01 - Modified: 2024-12-08 06:49:52 - Feat.: - Title: Asad utiekol zo Sýrie. Režim padol, hlásia povstalci a exilová opozícia 02 - Modified: 2024-08-16 12:06:07 - Feat.: - Title: Občianska vojna v Sudáne má stovky úmrtí na choleru, uviedla hovorkyňa Svetovej zdravotníckej organizácie 03 - Modified: 2024-06-26 16:30:00 - Feat.: - Title: ANALÝZA: Macronovci strašia občianskou vojnou. Francúzsko však ochromí skôr volebný pat 04 - Modified: 2024-01-30 09:05:00 - Feat.: - Title: Zotneme mu hlavu aj s korunou. Politika Karola I.priviedla Anglicko k občianskej vojne a jeho k potupnej smrti 05 - Modified: 2024-01-27 19:31:20 - Feat.: - Title: Krajine tisícich pagod hrozí rozpad. Junta panikári a popravuje svojich generálov
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
22. december 2024 10:20