Sýrska armáda v priebehu sýrskej občianskej vojny použila chemické zbrane viac ako dvadsaťkrát, a to aj pri aprílovom útoku v Chán Šajchúne, ktorý zabil takmer 100 ľudí a v dôsledku ktorého Spojené štáty podnikli nálety na sýrsku leteckú základňu. S odkazom na dnes zverejnenú správu vyšetrovacej komisie OSN o tom informovala agentúra Reuters.
Pri útoku v Chán Šajchúne bol podľa OSN použitý smrtiaci nervový plyn sarín, ktorý na mesto vypustilo sýrske letectvo. Útok si vyžiadal viac ako 80 obetí na životoch.
"Vládne sily pokračovali v používaní chemických zbraní proti civilistom v oblastiach ovládaných opozíciou. Pri najsmrtelnejšom incidente bol v Chán Šajchúne v provincii Idlib použitý sarín. Útok mal na svedomí niekoľko desiatok obetí na životoch, pričom väčšinu z nich tvorili ženy a deti," uvádza správa OSN s tým, že išlo o vojnový zločin.
K záveru, že bol v apríli v Sýrii použitý sarín, už skôr prišla Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW), ale neuviedla, kto za útokom stál.
Vyšetrovatelia OSN v správe uvádzajú, že celkovo zdokumentovali 33 chemických útokov, z ktorých 27 spáchali sily sýrskeho prezidenta Bašára Asada a v šiestich prípadoch zostáva páchateľ neznámy. Sedem z týchto útokov sa podľa OSN uskutočnilo v období medzi 1. marcom a 7. júlom tohto roku.
Asadova vláda použitie sarínu dlhodobo popiera. Po útoku v Chán Šajchúne uviedla, že sýrska armáda zasiahla sklad zbraní patriaci povstalcom. Toto tvrdenie však vyšetrovatelia OSN vyvrátili.