Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.09.2017, 15:08

Hurikán by bol pre Slovensko fatálny. Tisícky obetí, ekonomika by sa spamätávala desaťročia, tvrdí odborník

Zároveň zdôrazňuje, že Slovensku hurikán nehrozí, no existuje nebezpečenstvo extrémnych zrážok s podobnými následkami ako mal Harvey v Texase.

"Hurikány sú v Spojených štátoch bežný jav," vyhlásil v HNtelevízii analytik globálnych trendov Juraj Mesík. "Nenarastá frekvencia hurikánov, ale postupne sa zväčšuje ich sila." 

Harvey je považovaný za jeden z najväčších hurikánov, pretože spôsobil najväčšie ekonomické škody v USA, vysvetľuje Mesík. Aj keď škody ešte nie sú úplne vyhodnotené, môžu však dosiahnuť až 180 miliárd dolárov.

​Katrina, ktorá v 2005 zatopila New Orleans, spôsobila podľa Mesíka škody okolo 100 až 110 miliárd. Cena za hurikány bude narastať, doplnil.

Harvey spôsobil škody kvôli extrémnym zrážkam a následným záplavám, nie kvôli vetru. "V tom bol unikátny," dodal Mesík s tým, že išlo o najväčšie zaznamenané zrážky v moderných dejinách USA.  

Hurikány Slovensku nehrozia, ubezpečuje Mesík. U nás však kvôli klimatickým zmenám narastá riziko extrémnych zrážok. Ak by boli tak intenzívne, ako boli počas hurikánu Harvey, tak by to "zošmirgľovalo" údolia veľkých riek - Váhu, Hrona či Hornádu - pretože voda by sa valila z hôr do údolí. Za ešte väčšie riziko pre Slovensko z hľadiska klimatických zmien však pokladá sucho.

​Že by hurikán, aký bol napríklad Harvey, zasiahol Slovensko, "je vlastne nepredstaviteľné." "Takéto zrážky, ako spadli v Texase, by na Slovensku spôsobili omnoho, omnoho väčšie straty na ľudských životoch," tvrdí Mesík. Dôvodom je, že Slovensko je prevažne hornatá krajina. "Pravdepodobne tisícky a tisícky ľudí by zahynuli." Zároveň tvrdí, že slovenská ekonomika by sa z toho dostávala "desaťročia".

Rozhovor bol nahrávaný v stredu 6. septembra.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.