Lietajú tam, odkiaľ iní utekajú. Lovci hurikánov niekoľkokrát denne sadajú do svojich strojov a vydávajú sa v ústrety najhorším podmienkach, ktoré ich môžu vo vzduchu stretnúť.
Aby nazbierali dáta dôležité pre predpoveď správania sa hurikánu, musia preniknúť do jeho oka - skrz vetry, ktoré v nárazoch dosahujú rýchlosti cez 350 kilometrov za hodinu.
Tú vetu počas svojho letu nechcete počuť. "Pripútajte sa a pripravte sa. Sú pred nami mraky, v ktorých to s nami bude hádzať. "Lovci hurikánov z americkej NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) ju počujú pri každom svojom lete. Ba čo horšie, tieto mraky sú súčasťou hurikánov a tých najhorších búrok, aké si viete predstaviť.
Upravené lietadlá
Piloti a vedci z NOAA sa vydávajú nielen nad hurikán, ale aj dovnútra jeho oka, aby pozbierali dáta, ktoré meteorológovia potrebujú na určenie trasy a ničivosti tropických cyklónov. V posledných dňoch lietajú hlavne do dvoch obrích hurikánov v Atlantiku - Irmy a Joseho.
Pozrite sa, ako to vyzerá v oku hurikánu Irma.
Pre normálne komerčné lietadlá by let do oka hurikánu predstavoval katastrofu. NOAA však disponuje dvoma lietadlá WP-3D Orion, čo je výrazne upravená verzia lietadla P-3. Štvormotorový turbovrtuľový stroj dokáže teraz v Irme vydržať vetry o rýchlosti v nárazoch vyše 350 kilometrov za hodinu.
Vysoko nad búrkou
"Lietame priamo do oka búrky vo výške 1 500 - 3 000 metrov nad povrchom zeme," opísal denníku USA Today Chris Landsee z NOAA. "Silu vetrov samozrejme cítime a niekedy musíme siahať po sáčkoch na vracanie."
NOAA má k dispozícii dva lietadlá WP-3D Orion, pomenované po postavách z Muppet Show - Kermit The Frog (Žabiak Kermit) a Miss Pigy (niečo ako Slečna Prasiatko). Okrem toho lietajú s upraveným malým prúdovým Gulfstreamem IV-SP s prezývkou Gonzo.
Ten nelieta do oka hurikánov, ale zbiera dáta vysoko nad búrkou a okolo nej. Priemerný prieskumný let trvá vyše 11 hodín a je dlhý takmer 5 600 kilometrov. V lietadle je od 6 do 15 ľudí - posádka a vedci.
Presnejšie predpovede
Tí zbierajú kriticky potrebné dáta, z nich väčšinu nemožno získať zo satelitu a v reálnom čase ich odosielajú svojim kolegov z Národného centra pre hurikány. Tí na ich základe predpovedajú ďalšie správanie hurikánu. Dáta obsahujú okrem iného teplotu, rosný bod, rýchlosť vetrov, barometrický tlak a relatívnu vlhkosť.
Vypúšťajú z lietadla tiež malé sondy, ktoré zbierajú dáta pri tom, čo sa znášajú na padáku k zemi. "Dáta potom putujú do počítačových predpovedných modelov a pomáhajú určiť trasu hurikánu," povedal Rick Knabb, exriaditeľ Národného centra pre hurikány.
Vďaka letom Lovcov hurikánov sú predpovede o 30 percent presnejšie. So zbieraním dát pomáha aj vojenské letectvo -Jednotka 53RD Weather Research Squadron, ktorá lieta na turbovrtuľových WC-130 Hercules.
Nebezpečná práca
Že ide u Lovcov hurikánov o nebezpečnú prácu, sa už niekoľkokrát presvedčili. V roku 1989 pri jednom letov do oka hurikánu Hugo (najničivejšia kategória 5) prišli o jeden z motorov Orionu, druhý chvíľu horel, potom ich postihli ďalšie poruchy.
Len vďaka pomoci dvoch ďalších lietadiel sa ich podarilo v ťažko poškodenom lietadle dostať preč z oka hurikánu späť na letisko.
V roku 1974 sa pri tajfúne Bess zrútil do Juhočínskeho mora vojenský WC-130 Hercules s šiestimi mužmi na palube. Nikto neprežil. Rovnako tak zahynulo všetkých 11 ľudí pri prieskumnom lete do hurikánu Janet u Kuby v roku 1955. Lietadlá ani telá mužov z oboch letov sa nikdy nenašli.
Pozrite si, čo by sa stalo, keby hurikán zasiahol Slovensko: