Rusko a jeho blízky spojenec a sused Bielorusko začali dnes sériu vojenských cvičení s názvom Zapad 2017. Manévre, ktoré potrvajú týždeň, vyvolali značné znepokojenie Severoatlantickej aliancie.
Cvičenia sú zamerané na simulovanie bojových situácií na zemi, vo vzduchu a na mori. Zúčastňuje sa na nich 12 700 vojakov, uvádza agentúra DPA s odvolaním sa na ruské ministerstvo obrany. Nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová však minulý týždeň vyhlásila, že skutočný počet účastníkov cvičenia môže byť až 100-tisíc.
Vojenské cvičenia za účasti viac než 13-tisíc vojakov si vyžadujú dôkladnú transparentnosť na medzinárodnej úrovni, ako je ukotvené v dohode Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorej členom je aj Rusko.
Moskva ubezpečila, že manévre Zapad 2017 nie sú prípravou na inváziu do Poľska a Litvy - členských štátov NATO - alebo na Ukrajinu, ktorá sa o členstvo v Aliancii uchádza. Všetky tri zmienené štáty susedia s Ruskou federáciou.
Poľsko a pobaltské republiky sú potenciálne ohrozené Ruskom, ktoré v roku 2014 anektovalo ukrajinský polostrov Krym. "Tieto cvičenia sú výlučne obranné a nekladú si za cieľ žiadnu krajinu alebo skupinu štátov," tvrdí ruský rezort obrany.
"V minulých rokoch práve pod zásterkou vojenského cvičenia došlo k reálnym vojenským operáciám," tvrdí odborník na postsovietsky región Jan Šír z Univerzity Karlovej v Prahe. Konkrétne vyhlásil, že "súbežne s okupáciou Krymu Rusko vykonalo neplánované vojenské cvičenia po celom perimetry ukrajinských hraníc, alebo napríklad cvičenie Kaukaz 2008, ktoré slúžilo ako príležitosť pre Rusko, aby v oblasti nechalo veľké zoskupenia vojsk, ktoré boli ani nie dva týždne potom zapojené do invázie proti Gruzínsku."
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg minulý týždeň uviedol, že Aliancia bude podrobne monitorovať priebeh týchto cvičení. "NATO zostáva pokojné a ostražité. Sme odhodlaní udržať našich spojencov v bezpečí," povedal.