Údajné akustické útoky na amerických diplomatov na Kube, ktoré viac ako dvom desiatkam ľudí poškodili sluch, majú aj ďalšie zdravotné dôsledky a zahaľuje ich čím ďalej väčšie tajomstvo. Niektoré obete podľa vyšetrovateľov z FBI majú známky poškodenia mozgu, čo by v prípade zvukového útoku nebolo pravdepodobné, napísala agentúra AP, ktorá hovorila s vyšetrovateľmi aj viacerými poškodenými.
Jednotlivé prípady sa podľa nej navyše od seba veľmi líšia. Jeden z Američanov bol napríklad nepríjemným a agresívnym hlukom vypudený zo svojej postele v havanskom hoteli. Keď sa presunul o meter vedľa, zvuk už nepočul. Ďalší ľudia popisovali, že sa doma prebudili, cítili vibrácie a počuli zvuk podobný cikádám. Iní tvrdili, že síce o žiadnom zvuku nevedia, no mali vážne poškodený sluch.
Tézu o útoku zvukových zbraní podľa vyšetrovateľov spochybňuje fakt, že niektoré obete začali javiť známky poškodenia mozgu, ako sú výpadky reči alebo pamäti. Medzi ďalšie príznaky patrila nevoľnosť, problémy s rovnováhou či bolesti hlavy. Podľa expertov možno ťažko hľadať jedinú príčinu všetkých týchto symptómov.
"Nič z toho nemá rozumné vysvetlenie," povedal AP bývalý zamestnanec CIA, ktorý pôsobil v Havane dlho predtým, než USA predvlani obnovili diplomatické styky s Kubou.
Podľa zistení agentúry je tiež s postupujúcim vyšetrovaním čoraz neistejšie, či za útokmi stojí Kuba, ktorej dvoch diplomatov USA v reakcii na prípad vypovedali.
FBI pri pátraní v miestnostiach, v ktorých k útokom údajne došlo, nenašla podľa AP žiadne zvukové zariadenia.
Incidenty sa odohrali vlani na jeseň a diplomati boli mnohokrát po veľmi krátkom pobyte v Havane nútení sa vrátiť do vlasti. Zdravotné problémy podobného charakteru nahlásilo aj niekoľko kanadských diplomatov, ktorých krajina sa k vyšetrovaniu udalostí pripojila.
Kubánske ministerstvo zahraničia uviedlo, že aj kubánske úrady začali záležitosť "prioritne a urgentne vyšetrovať", akékoľvek možné zapojenie krajiny do útokov však odmietli.