Parlament autonómnej oblasti irackého Kurdistanu sa dnes podľa očakávaní postavil proti možnému odkladu referenda o nezávislosti. S dátumom referenda stanoveným na 25. septembra súhlasilo 65 zákonodarcov. Opozícia prvýkrát za dva roky hlasovanie parlamentu bojkotovala. Informovala o tom agentúra AFP.
Irackí Kurdi plánujú hlasovať o nezávislosti vo svojej autonómnej oblasti a v niekoľkých sporných regiónoch. O vznik nezávislého štátu sa Kurdi snažia od konca prvej svetovej vojny, kedy Blízky východ rozparcelovali koloniálne mocnosti. Oblasť obývaná Kurdmi je v dôsledku toho rozdelená hlavne medzi dnešné Turecko, Irak, Irán a Sýriu.
Proti kurdskému referendu sa okrem Bagdadu stavia aj Ankara a Teherán; Turecko a Irán sa obávajú, že vývoj v Iraku posilní separatistické tendencie Kurdov na ich území. K posunutiu termínu referenda Kurdmi vyzval aj Washington, ktorý sa obáva, že to ovplyvní boj proti Islamskému štátu, do ktorého sú kurdské milície zapojené. Referendum naopak podporil Izrael.
Irak má 28 miliónov obyvateľov a Kurdi z nich tvoria necelú pätinu. Autonómiu získali po vojne v Perzskom zálive v 90. rokoch, kedy bola nad provinciami obývanými Kurdmi zriadená bezletová zóna.