Ukrajinská tajná služba SBU po dva dni väznila a mučila ženu, podozrivú zo spáchania vlastizrady. Tvrdí to medzinárodná organizácia na ochranu ľudských práv Human Rights Watch (HRW).
Dvadsaťdeväťročná Ukrajinka žijúca v Moskve Darija Mastikaševová podľa HRW prišla minulý mesiac do vlasti za synom a matkou žijúcimi v okolí mesta Dnipro (predtým Dnepropetrovsk). Keď sa chystala nastúpiť na spiatočnú cestu do Ruska, zadržali ju zamaskovaní a ozbrojení agenti tajnej služby. Príbuzní tvrdia, že o nej dva dni nemali správy. Neskôr bola obvinená z vlastizrady a súd v Dnipre na ňu uvalil väzbu.
"Ukrajinské úrady by mali bezodkladne vyšetriť správy o tom, že Mastikaševová bola nezákonne väznená a vystavená mučeniu," uviedol Hugh Williamson z HRW. Organizácia na svojom webe zverejnila snímku mladej ženy s výraznou podliatinou na oku.
Obhajca povedal HRW, že agenti prinútili jeho klientku, aby pred kamerou prečítala priznanie, že pracovala pre ruskú tajnú službu FSB s úlohou verbovať veteránov bojov so separatistami na východe Ukrajiny, aby podnikli teroristické útoky v Rusku, z ktorých FSB mieni obviniť ukrajinské úrady.
"SBU pôsobila a pôsobí výlučne v rámci zákona," uviedla hovorkyňa SBU, podľa ktorej sú obvinenia na adresu ukrajinskej tajnej služby úplne neodôvodnené. Za všetkým je podľa nej ruská propaganda, ktorá sa snaží dostať z neúspechu FSB pri plánovaní "ukrajinských" teroristických atentátov. SBU sa preto zdrží ďalšieho komentára.
Šéf SBU 17. augusta ohlásil, že sa podarilo zmariť ruský plán využiť bývalých veteránov k fingovaniu atentátov. Vo väzbe kvôli tomu skončili dvaja podozriví verbovači.
Nie je to prvýkrát, čo renomovaná zahraničná organizácia obviňuje ukrajinskú tajnú službu z mučenia. Vlani v júli HRW a Amnesty International uviedli, že ako proruskí separatisti, tak sily prozápadnej ukrajinskej vlády sa v oblasti Donbasu na východe krajiny dopúšťajú mučenia, únosov a nezákonného väznenia civilistov, ktorých podozrievajú zo spolupráce s druhou stranou. AI a HRW taktiež aby vyzvali k uzavretiu tajných väzení SBU v Charkove, Kramatorsku, Izjume a Mariupoli. Ich existenciu ale SBU poprela.
Beztrestnosť páchateľov vojnových zločinov na východe Ukrajiny kritizovala takisto OSN.