Spojené štáty môžu voči Severnej Kórei vojensky zasiahnuť viacerými spôsobmi. Pred novinármi to v pondelok vo Washingtone vyhlásil americký minister obrany James Mattis, uviedla agentúra Reuters.
"Existuje mnoho vojenských alternatív, ktorých sa môžeme chopiť po dohode s našimi spojencami, aby sme ochránili ich a naše vlastné záujmy," povedal Mattis.
Rakety zatiaľ nie sú priamym ohrozením
Šéf Pentagónu nechcel hovoriť o podrobnostiach. Kladne však odpovedal na otázku, či existujú aj plány, ktoré by juhokórejské hlavné mesto Soul nevystavili riziku zničujúceho útoku zo strany KĽDR. Soul je totiž v dosahu delostrelectva KĽDR, ktorá má okrem jadrových a konvenčných zbraní i značný chemický a biologický arzenál.
Pozrite si aj rozhovor so slovenským cestovateľom Martinom Navrátilom, ktorý Severnú Kóreu navštívil:
Mattis tiež potvrdil, že Washington a Soul diskutovali o možnosti rozmiestnenia menších taktických jadrových zbraní v Južnej Kórei.
Napriek ďalšiemu kolu sankcií, ktoré na Pchjongjang pred týždňom uvalila Bezpečnostná rada OSN za skúšku vodíkovej bomby, Severná Kórea uplynulý piatok znovu vypálila raketu ponad Japonsko.
Mattis v tejto súvislosti odmietol hlasy volajúce v Spojených štátoch a Japonsku po zostrelení rakiet použitých pri severokórejských testoch. Podľa neho to nie je potrebné, pretože zatiaľ nie sú priamou hrozbou pre USA ani ich spojencov. V opačnom prípade sa však Washington zachová inak, uistil americký minister obrany.
OSN vyčerpala možnosti
Veľvyslankyňa USA pri OSN Nikki Haleyová cez víkend uviedla, že Bezpečnostná rada OSN vyčerpala svoje možnosti, pokiaľ ide o zastavenie jadrového programu Severnej Kórey. Naznačila tiež možnosť vojenského zásahu, ak bude Pchjongjang pokračovať v raketových a jadrových skúškach.
"V podstate sme vyčerpali všetko, čo môžeme v tejto chvíli v Bezpečnostnej rade urobiť," povedala Haleyová pre spravodajskú televíziu CNN. Severná Kórea bude podľa nej "zničená", ak bude pokračovať vo svojom "ľahkovážnom" konaní.
Podľa agentúry Reuters môžu USA z nesmrtiacich vojenských možností využiť námornú blokádu zameranú na presadzovanie sankcií, kybernetické útoky či rozmiestnenie nových zbraní v Južnej Kórei, kde majú Spojené štáty 28 500 vojakov.
Severokrórejský jadrový program bude kľúčovou témou všeobecnej rozpravy 72. Valného zhromaždenia OSN, ktoré sa dnes začne v New Yorku. Vo štvrtok bude Bezpečnostná rada OSN na žiadosť Spojených štátov rokovať na úrovni ministrov zahraničných vecí o ďalšom postupe voči Pchjongjangu.