24.09.2017, 16:38 Aktualizované o 19:10, 24.09.2017

Merkelovej konzervatívci jasne vyhrali, sociálni demokrati ohlásili odchod do opozície

Podľa prvých odhadov zvíťazila skúsená líderka Angela Merkelová. Jej CDU/CSU však dosiahla najhorší výsledok od roku 1949.

Merkelovej konzervatívci jasne vyhrali, sociálni demokrati ohlásili odchod do opozície
Zdroj: Reuters

O šiesej hodine večer sa uzavreli volebné miestnosti. Začalo sa sčítanie volebných lístkov, ktoré rozhodnú o zložení nemeckého parlamentu na ďalšie štyri roky, ale aj o tom, kto bude stáť na čele krajiny v pozícii kancelára.

Volebné miestnosti sa v Nemecku síce zavreli až o 18:00, ale už najmenej pol hodiny predtým vedela zhruba pätica ľudí, ako parlamentné voľby dopadli. Ide o pracovníkov agentúry pre výskum verejnej mienky Infratest DIMAP, ktorá sa celý deň pýta voličov, ako hlasovali, a presne v moment ukončenia hlasovania zverejnila prvé odhady výsledkov.

Podľa ich exitpollu nemecké voľby vyhrala CDU/CSU Merkelovej sa 32,5 percenta. Sociálna demokracia získala 20 percent. Tretia je protiimigračná AfD sa 13,5. Pokiaľ budú dáta zodpovedať realite, bol by výsledok CDU/CSU najhorším od roku 1949. Vtedy konzervatívna formácia získala 31 percent.

Vedenie nemeckej koaličnej sociálnej demokracie na čele s Martinom Schulzom sa po oznámení odhadu výsledkov volieb rozhodlo pre odchod do opozície, uvádza agentúra DPA, čo by znamenalo, že jedinou možnou vládnou koalíciou bude tzv. Jamajka, teda CDU-CSU spoločne s liberálnou FDP a Zelenými .

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.