Reuters
StoryEditor

Spojené štáty sú "hlboko sklamané" referendom v irackom Kurdistane

26.09.2017, 07:12
Autor:
TASRTASR
Viac ako 90 percent hlasujúcich v referende v irackom Kurdistane podporilo nezávislosť.

Spojené štáty sú "hlboko sklamané", že v irackom Kurdistane sa konalo v pondelok referendum o nezávislosti, ktoré označili ako "jednostranné".

Hovorkyňa rezortu americkej diplomacie Heather Nauert uviedla, že tento krok "zvýši nestabilitu a strádanie" pre kurdský región a jeho obyvateľov. Takisto skomplikuje schopnosť regionálnej kurdskej vlády spolupracovať s irackou centrálnou vládou a susednými krajinami.

Nauertová však zdôraznila, že USA nezmenia pre toto referendum svoje "historické vzťahy" s irackými Kurdmi.

Protestovala aj OSN

Dodala, že USA nesúhlasia s krokmi žiadnej strany zameranými na zmenu hraníc v Iraku. Podľa nej skupina Islamský štát a iní extrémisti dúfajú vo "využitie nestability a nezhody".

Aj Organizácia Spojených národov varovala v pondelok pred "potenciálne destabilizujúcimi" účinkami referenda o nezávislosti. Podľa OSN "by sa mali všetky otvorené záležitosti medzi federálnou vládou a regionálnou vládou Kurdistanu riešiť prostredníctvom štruktúrovaného dialógu a konštruktívnym kompromisom".

Generálny tajomník OSN António Gutteres vyjadril ľútosť, že irackí Kurdi pristúpili k referendu. Podľa hovorcu OSN Stephana Dujarrica Gutteres zaznamenal, že referendum bolo "vyhlásené jednostranne vrátane sporných oblastí" a nesúhlasili s ním iracké úrady a medzinárodné spoločenstvo. Gutteresovi je ľúto, že sa nevyužili príležitosti na rokovania.

Viac ako 90 percent hlasujúcich v referende v irackom Kurdistane podporilo nezávislosť pre tento autonómny región. Vyplýva to z prvých výsledkov, ktoré v pondelok neskoro večer zverejnila volebná komisia v Arbíle.

Účasť bola vyše 70 percent

Účasť hlasujúcich v referende bola viac ako 72 percent, dodala komisia. Konečné výsledky sa očakávajú do troch dní.

Výsledok referenda nie je právne záväzný. Prezident irackého Kurdistanu Masúd Barzání povedal, že úspešné hlasovanie v referende nepovedie k automatickému vyhláseniu nezávislosti, ale iba k ďalším rokovaniam s Bagdadom.

Proti referendu sa vyslovili okrem USA, OSN a Iraku aj Turecko a Irán. Podľa nich to môže destabilizovať región a odvrátiť pozornosť od bojov s teroristickou organizáciou Islamský štát.

Iracké ministerstvo obrany po zatvorení hlasovacích miestností v pondelok vyhlásilo, že spúšťa spoločné vojenské cvičenia "veľkého rozsahu" s Tureckom pozdĺž spoločných hraníc. Ústredná iracká vláda aj Turecko predtým pohrozili vojenskou intervenciou v reakcii na referendum, ktoré považujú za neprijateľné.

01 - Modified: 2024-04-26 10:52:00 - Feat.: - Title: Smrteľná zombie choroba jeleňov zrejme preskočila na človeka. USA hlásia prvé obete, pred smrťou boli zmätené a agresívne 02 - Modified: 2024-04-23 08:32:54 - Feat.: - Title: Formuje sa proti nám nová os zla. Európa musí byť pripravená na prípadnú vojnu, tvrdí odborník z NATO 03 - Modified: 2024-04-23 06:18:54 - Feat.: - Title: Na americké jednotky v Iraku a Sýrii útočili dvakrát v priebehu 24 hodín 04 - Modified: 2024-04-22 05:50:51 - Feat.: - Title: Ekvádorčania v referende podporili boj s ozbrojenými gangmi 05 - Modified: 2024-04-22 05:41:31 - Feat.: - Title: Z Iraku odpálili rakety na základňu USA v Sýrii. Američania začali vyšetrovanie
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
26. apríl 2024 18:33