Alexej NavaľnyjReuters
StoryEditor

"Ten starček Putin nechce, aby som sa dostal na míting." Ruského opozičného lídra zadržala polícia

29.09.2017, 16:16
Autor:
ČTKČTK
Moskovská správa ministerstva vnútra uviedla, že policajti Navaľného zadržali za "výzvy na nepovolené verejné akcie".

Ruská polícia dnes zadržala opozičného predáka Alexeja Navaľného pri jeho bydlisku v Moskve. Chystal sa práve odcestovať na zhromaždení svojich prívržencov v Nižnom Novgorode v rámci svojej kampane pred jarnými prezidentskými voľbami.

Miestne úrady míting označili za nezákonný, aj keď podľa opozície ho vraj najskôr povolili. Podľa polície bol Navaľnyj zatknutý za výzvy na účasť na nepovolených akciách.

"Och, ako ten starček Putin nechce, aby som sa dostal na míting v Nižnom Novgorode. Vyšiel som (z domu), aby som odišiel na stanicu, ale zadržali ma. Bolo to ako vo filme. Prišlo auto a z neho vystúpili policajti," uviedol Navaľnyj na sociálnych sieťach s tým, že ho policajti pravdepodobne vezú na strážnicu, bez toho, aby mu oznámili nejaké obvinenie či vysvetlenie.

"Ako obvykle. Zadržali, priviezli, chránia a nikto nič nevie. Pýtam sa: prečo ste ma zadržali? Odpovedajú, že sa to hneď vysvetlí." Moskovská správa ministerstva vnútra uviedla, že policajti Navaľného zadržali za "výzvy na nepovolené verejné akcie". Súčasne vyzvala občanov "nepodliehať provokáciám a zdržať sa účasti na nepovolených akciách".

"Kremeľ považuje moje stretnutie s voličmi za obrovskú hrozbu a dokonca za urážku - veď k nim na stretnutie nikto zadarmo nechodí," poznamenal neskôr Navaľnyj, ktorý obvinenia odmietol. Posťažoval sa tiež, že ho policajti nechali tri hodiny čakať pod Putinovým portrétom, kým spísali protokol o priestupku. Za ten by súd mohol opozičníka poslať až na 30 dní za mreže.

Podľa agentúry Interfax opozičníkovi prívrženci v Nižnom Novgorode plánujú večer usporiadať nepovolenú demonštráciu na podporu svojho vodcu. Na danom námestí miestne úrady medzitým podľa serveru Newsru.com naplánovali "vlastenecký" festival.

V Nižnom Novgorode policajti podľa stanice Echo Moskvy zadržali šéfa opozičného štábu Leonida Volkova "za organizovanie masovej nepovolenej akcie".

Navaľnyj, ktorý sa stal známym bojom proti korupcii, je jedným z vodcov veľkých protivládnych demonštrácií na prelome rokov 2011 a 2012, s ktorými skoncoval až návrat Vladimira Putina do Kremľa.

Navaľnyj teraz organizuje volebnú kampaň pred prezidentskými voľbami, ktoré sa budú konať v marci 2018, hoci ho úrady s odvolaním na predchádzajúce odsúdenia nechcú k zápoleniu o Kremeľ pripustiť.

Tento rok 12. júna, kedy sa v krajine slávil štátny sviatok, Navaľý zorganizoval protestnú demonštráciu proti korupcii v centre Moskvy. Účasť mu ale dopriata nebola, zatknutý bol hneď pri odchode zo svojho bytu. Pri mítingu polícia zadržala stovky ďalších ľudí. Odsedieť si potom musel 25 dní vo väzení.

01 - Modified: 2023-03-25 11:09:40 - Feat.: - Title: Putinov spojenec navrhuje zakázať aktivity Medzinárodného trestného súdu v Rusku a trestať ich podporu 02 - Modified: 2023-03-25 07:48:21 - Feat.: - Title: Novozélandská ministerka zahraničných vecí v Číne upozornila na pomoc Rusku i na ľudské práva 03 - Modified: 2023-03-24 20:13:12 - Feat.: - Title: Medvedev prečítal riaditeľom vojenských závodov Stalinov telegram z roku 1941 04 - Modified: 2023-03-24 18:29:59 - Feat.: - Title: Rusko reaguje na krok Slovenska: Odovzdanie migov Ukrajine je nepriateľský akt 05 - Modified: 2023-03-24 17:58:50 - Feat.: - Title: "Možeme všetko." Ruský generál velí prehliadkam, jeho rodina zarába milióny rubľov na ich organizácii
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
25. marec 2023 12:28