StoryEditor

Bohatá agenda Riceovej prvej zahraničnej misie

06.02.2005, 23:00
Šéfka americkej diplomacie Condoleezza Riceová počas víkendu pokračovala vo svojom prvom zahraničnom turné - po mnohých metropolách Európy a Blízkeho východu. Podľa očakávania našla plnú podporu u "najbližšieho spojenca USA," zatiaľ čo v Berlíne sa potvrdili známe rozdiely v stanoviskách. V Európe sa hovorilo najmä o otázke nukleárnych ambícií Iránu. Podľa Riceovej je "miestny režim neprijateľný", ale útok "nie je teraz v agende USA".

Nemecký kancelár Gerhard Schröder apeloval na diplomatické riešenie iránskej otázky. Irán však pokračoval vo svojom vzdore a včera oznámil medzinárodnému spoločenstvu, že v prípade vojenskej akcie podnikne odvetu a urýchli vývoj jadrovej technológie.
Po vážnych rozdieloch v otázke konfliktu v Iraku nastal podľa americkej ministerky zahraničných vecí Condoleezzy Riceovej čas na "novú kapitolu" vo vzťahoch medzi USA a Európou, dodala Riceová na ďalšej zastávke vo Varšave. Riceová pochválila angažovanie Poľska v Iraku. Súčasne naliehala na vládu vo Varšave, aby nemenila počet vojakov v tejto arabskej krajine. Následne sa stretla v tureckej Ankare so svojím ruským kolegom Sergejom Lavrovom. Riceová kritizovala Rusko za Jukos či koncentráciu moci v Kremli. Zároveň však uviedla, že USA nechce, aby sa Rusko medzinárodne izolovalo.

Turecké obavy
Náročné rokovania ju čakali s tureckými predstaviteľmi. Turecký minister zahraničných vecí Abduláh Gül vyzval USA, aby zasiahli proti kurdským povstalcom v severnom Iraku, keďže územie na hranici s jeho krajinou sa stalo "bezpečným prístavom pre teroristickú činnosť proti Turecku". Turecko je nanajvýš znepokojené vyhliadkami na možný vznik autonómneho kurdského štátu v severnej časti Iraku. Priebeh nedávnych volieb v Iraku turecké obavy len posilnil. V budúcom Národnom zhromaždení by Kurdi mohli byť po šíitoch druhou najsilnejšou skupinou. Paralelne s oficiálnym volebným aktom Kurdi prekvapujúco zorganizovali aj referendum na tému ďalšieho zotrvania či nezotrvania Kurdov v irackom štáte. Až 90 percent voličov sa vyslovilo za nezávislý štát. Riceová Turkov ubezpečila, že Irak zostane jednotný.

Nová nádej
Včera podvečer pricestovala ministerka na rokovania do Izraela a na palestínske územia. Riceová do jadra blízkovýchodného konfliktu prišla v čase nového kurzu dialógu po štyroch rokoch izraelsko-palestínskych násilností. Obe strany sa v utorok stretnú v Egypte na summite s cieľom oživiť Spojenými štátmi podporovanú "cestovnú mapu" k mieru. Včera rokovala s izraelským premiérom Arielom Šaronom, dnes sa v Predjordánsku stretne s novým palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom. Prezident George W. Bush, kritizovaný za slabú angažovanosť v blízkovýchodných mierových snahách počas prvého volebného obdobia, Riceovú do regiónu vyslal, aby potvrdil svoj sľub, že sa bude viac usilovať o ukončenie izraelsko-palestínskeho konfliktu. Tento týždeň šéfka diplomacie ešte pricestuje do Bruselu, Luxemburgu, Ríma, Vatikánu a Paríža.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
22. december 2024 22:07