Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.10.2017, 21:06

Turecký súd poslal na doživotie 40 osôb spájaných s pokusom o prevrat

Proces so skupinou 46 osôb vrátane 37 bývalých príslušníkov armády sa začal ešte vo februári.

Turecký súd poslal na doživotie 40 osôb spájaných s pokusom o prevrat
Zdroj: Reuters

Súd v meste Mugla na juhozápade Turecka uložil dnes doživotné tresty väzenia 40 osobám, ktoré v súvislosti s vlaňajším neúspešným pokusom o vojenský prevrat obžalovali z viacerých zločinov vrátane pokusu o zavraždenie prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Agentúra AP o tom informovala s odvolaním sa na správu tureckej štátnej televíznej stanice TRT.

Proces so skupinou 46 osôb vrátane 37 bývalých príslušníkov armády sa začal ešte vo februári. Obžalovaní počas neho popierali svoju vinu z protištátnych zločinov, ako je pokus o atentát či narúšanie ústavného poriadku, ktorých sa mali dopustiť v rámci zmareného puču.

Podľa zverejnených údajov súd jedného z obžalovaných - bývalého armádneho podplukovníka - zbavil obvinení, zatiaľ čo iní dvaja vrátane bývalého Erdoganovho pobočníka vyviazli s trestami odňatia slobody na 15 a 18 rokov.

Medzi obžalovanými bol i kazateľ Fethullah Gülen žijúci v americkom exile, ktorého hnutie podľa tureckej vlády stálo za pokusom o prevrat. Proces s Gülenom a ďalšími dvoma osobami, ktoré sú na úteku, bude podľa TRT pokračovať samostatne.

Osoby postavené pred súd podľa obžaloby použili vrtuľníky, aby zaútočili na hotel v prímorskom stredisku Marmaris, kde sa mali v tom čase zdržiavať Erdogan a členovia jeho rodiny. Krátko pred útokom, ktorý si vyžiadal životy dvoch policajtov, však prezident toto zariadenie opustil.

Turecká štátna tlačová agentúra Anadolu uviedla, že niektorí z obžalovaných označili v záverečných rečiach proces za nespravodlivý alebo sa bránili tvrdením, že len plnili príkazy svojich nadriadených. Vysoko sledované pojednávania prebiehali v priestoroch obchodného centra, keďže budova miestneho súdu v tomto prípade nepostačovala.

Po pokuse o prevrat z 15. júla 2016 zadržali v Turecku približne 50.000 ľudí a prepustili alebo postavili mimo služby viac než 150-tisíc príslušníkov armády a zamestnancov štátneho i súkromného sektora.

Z takéhoto postupu vyjadrili obavy ľudskoprávne organizácie i viaceré západné vlády. Turecká vláda ho však považuje za oprávnený vzhľadom na závažnosť hrozieb, ktorým je krajina vystavená.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.