Hoci bol iba školák, tajná východonemecká polícia Stasi ho zatkla a uväznila. Dôvodom boli listy, ktoré písal britskej spravodajskej stanici BBC počas studenej vojny. Príbeh mladého Nemca, ktorý kritizoval nečinnost Západu v prípade vstupu sovietskych vojsk do Československa v roku 1968, priniesla po rokoch BBC.
Tajné písanie
Bol posledný deň prázdnin roku 1970. 18-ročný Karl-Heinz Borchardt ho mal stráviť na pobreží Baltského mora so svojou priateľkou alebo sa pokúšať naladiť posledné popové hity na svojom prenosnom rádiu. Namiesto toho sa jeho detstvo náhle skončilo.
Jeho matka v nezvyčajne skorých ranných hodinách pribehla do jeho izby a povedala mu, aby sa obliekol. Päť príslušníkov komunistickej polície v uniformách naňho už čakalo na prízemí. „Potreboval som čas na premýšľanie. Mohli tam byť z mnohých dôvodov,“ povedal po niekoľkých rokoch.
Trval na tom, že sa potrebuje umyť, a začal z okna vyhadzovať inkriminujúce texty. Nemohol vedieť, že tajná polícia už mala všetky dôkazy, ktoré potrebovala.
Písal sa september 1968, keď Borchardt napísal svoj prvý list. V dvojizbovom byte v malom meste Greifswald na severe Nemecka, kde Karl-Heinz býval so svojou rodinou, nebolo jednoduché čokoľvek ukryť. Zakaždým, keď sa posadil k stolu v obývačke, aby napísal list, si ho zakryl domácimi úlohami, kedykoľvek niekto vstúpil do dverí. Bol prilepený k rádiu, ktoré mal po svojej ľavici.
Prvý li...
Zostáva vám 85% na dočítanie.