Kilogramy zlata a striebra sa podľa výskumného ústavu Eawag dostanú každý rok vo Švajčiarsku do odpadových vôd.
V niektorých prípadoch je koncentrácia drahých kovov dokonca tak vysoká, že by sa ich oplatilo zo splaškov získavať, vyplýva zo štúdie.
Kovy vypúšťa priemysel
Švajčiari však nesplachujú do záchodov svojej prstene a náhrdelníky, za obsah drahých kovov v odpadových vodách môže hlavne priemysel.
Do švajčiarskych čističiek odpadových vôd podľa ústavu Eawag ročne doputuje 3-tisíc kilogramov striebra a 43 kilogramov zlata. Hodnota týchto kovov sa pohybuje okolo 1,5 milióna frankov (1,3 milióna eur).
Oplatí sa ho získavať
V niektorých čističkách v juhošvajčiarskom kantóne Ticino je dokonca koncentrácia zlata tak vysoká, že by sa ho podľa vedcov zrejme oplatilo zo splaškov získavať.
V kantóne Ticino stojí niekoľko podnikov na spracovanie zlata, striebro do odpadových vôd po celom Švajčiarsku putuje predovšetkým z chemických a farmaceutických firiem, ale aj z firiem vyvíjajúcich hi-tech výrobky.
Vo vode aj rôzne prvky
Podľa hlavného autora štúdie Base Vriens sú v odpadových vodách vo Švajčiarsku výraznej koncentrácii aj iné vzácne kovy a ďalšie prvky, napríklad tantal, germánum, niób, titán a gadolínium.
Pre ľudské zdravie nie sú tieto koncentrácie škodlivé, uviedol ústav Eawag. V štúdii však pripúšťa, že rad nových prvkov a ich vplyv na človeka vedci ešte dokonale nepreskúmali.