Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.10.2017, 08:03

Švajčiari ročne vypustia do odpadových vôd zlato a striebro za milión eur

Vedci hovoria, že drahé kovy by sa oplatilo z vody získavať.

Švajčiari ročne vypustia do odpadových vôd zlato a striebro za milión eur
Zdroj: Reuters

Kilogramy zlata a striebra sa podľa výskumného ústavu Eawag dostanú každý rok vo Švajčiarsku do odpadových vôd.

V niektorých prípadoch je koncentrácia drahých kovov dokonca tak vysoká, že by sa ich oplatilo zo splaškov získavať, vyplýva zo štúdie.

Kovy vypúšťa priemysel

Švajčiari však nesplachujú do záchodov svojej prstene a náhrdelníky, za obsah drahých kovov v odpadových vodách môže hlavne priemysel.

Do švajčiarskych čističiek odpadových vôd podľa ústavu Eawag ročne doputuje 3-tisíc kilogramov striebra a 43 kilogramov zlata. Hodnota týchto kovov sa pohybuje okolo 1,5 milióna frankov (1,3 milióna eur).

Oplatí sa ho získavať

V niektorých čističkách v juhošvajčiarskom kantóne Ticino je dokonca koncentrácia zlata tak vysoká, že by sa ho podľa vedcov zrejme oplatilo zo splaškov získavať.

V kantóne Ticino stojí niekoľko podnikov na spracovanie zlata, striebro do odpadových vôd po celom Švajčiarsku putuje predovšetkým z chemických a farmaceutických firiem, ale aj z firiem vyvíjajúcich hi-tech výrobky.

Vo vode aj rôzne prvky

Podľa hlavného autora štúdie Base Vriens sú v odpadových vodách vo Švajčiarsku výraznej koncentrácii aj iné vzácne kovy a ďalšie prvky, napríklad tantal, germánum, niób, titán a gadolínium.

Pre ľudské zdravie nie sú tieto koncentrácie škodlivé, uviedol ústav Eawag. V štúdii však pripúšťa, že rad nových prvkov a ich vplyv na človeka vedci ešte dokonale nepreskúmali.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.