12.10.2017, 15:52

Spojené štáty vystúpia z organizácie UNESCO, nepáčia sa im protiizraelské postoje

Vedenie UNESCO už potvrdilo, že od USA dostalo oficiálne oznámenie o odchode.

Najstarší národný park na svete je známy predovšetkým pre svoju divočinu a geotermálne úkazy, ktoré vďačia za svoju existenciu bohatej vulkanickej činnosti. Pri návšteve rozhodne nezabudnite na gejzír Old Faithful, ktorý chrlí vodu s parou až do výšky 55 metrov. 

Keď sa povie Yellowstone, alebo rozprávkovo Jellystone, snáď každý si spomenie na kreslenú postavičku, ktorú pozná celý svet - medveďa Yogiho. Naživo tu môžete naraziť na ozajstné medvede grizzly alebo vlky či voľne žijúce stáda bizónov. 

„V amerických parkoch žije veľmi veľa medveďov, preto pri kempovaní nenechávajte jedlo v stane ani v aute. Všade nájdete špeciálne skrinky, ktoré sú tu práve kvôli ochrane pred medveďmi,“ varuje Miroslava Zelenáková. 

V Yellowstone sa môžete povoziť na loďkách alebo si zarybárčiť. Vďaka upraveným cestám sa pohodlne dostanete ku všetkým hlavným zaujímavostiam.
Zdroj: Wikimedia Commons

Spojené štáty opustia na konci tohto roka Organizáciu Spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO). Vo vyhlásení to dnes uviedlo americké ministerstvo zahraničia.

Rezort americkej diplomacie ďalej uvádza, že o tomto rozhodnutí informoval riaditeľku organizácie Irinu Bokovovú. Spojené štáty si však hodlajú ponechať v UNESCO štatút "stáleho pozorovateľa".

Problém je Palestína

Podľa agentúry AP krok súvisí s niekoľkými rezolúciami, ktoré organizácia v minulosti prijala a ktoré Washington vníma ako protiizraelské. Americké ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení uviedlo, že dôvodom odchodu USA z UNESCO je zaujatosť voči Izraelu a potreba "základnej reformy" tejto organizácie.

Vedenie UNESCO už potvrdilo, že od Spojených štátov dostalo oficiálne oznámenie o odchode z organizácie, ktorá okrem iného rozhoduje o zápise kultúrnych a prírodných pamiatok na zoznam svetového dedičstva. Rozhodnutie Washingtonu označila organizácia za stratu pre "rodinu Spojených národov".

Spojené štáty prestali už v roku 2011 posielať do UNESCO príspevky potom, čo sa členom stala Palestína. Spojené štáty do UNESCO ročne prispievali 80 miliónmi dolárov - pätinou rozpočtu organizácie. V súčasnosti je ich dlh voči UNESCO približne 550 miliónov dolárov.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.