Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vydal pokyn "pripraviť vystúpenie Izraela" z Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO). Informovala o tom dnes britská spravodajská spoločnosť BBC.
Izrael tak bude nasledovať príklad Spojených štátov, ktoré dnes oznámili, že k 31. decembru 2018 prestávajú byť členom UNESCO. Ako dôvod uviedli protiizraelské postoje tejto organizácie.
Izraelský premiér dnes toto rozhodnutie USA privítal ako odvážne a morálne a vydal ministerstvu zahraničných vecí pokyn, aby začalo pripravovať vystúpenie Izraela z UNESCO. Podľa Netanjahua sa "UNESCO stala absurdným divadlom, ktoré namiesto toho, aby dejiny chránilo, tak ich skresľuje".
Veľvyslanec Izraela pri OSN Danny Danon označil odchod USA z UNESCO za "začiatok novej éry" v Spojených národoch, keď sa "platí" za diskrimináciu voči Izraelu.
Americké ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyhlásení uviedlo, že dôvodom odchodu USA z UNESCO je zaujatosť voči Izraelu a potreba "základnej reformy" tejto organizácie. Spojené štáty si však hodlajú ponechať v UNESCO štatút "stáleho pozorovateľa".
Washingtonu podľa amerických diplomatických zdrojov vadia predovšetkým rezolúcie UNESCO, na základe ktorých je židovskému obyvateľstvu odopieraný prístup na posvätné miesta, ako aj zmienky tejto organizácie o Izraeli ako o okupačnej sile.
Spojené štáty už začiatkom júla avizovali, že prehodnocujú svoje vzťahy s UNESCO. Stalo sa tak okrem iného aj po tom, ako UNESCO zaradila na zoznam svetových pamiatok i Hebron, ktorý označila za palestínsky.
USA už UNESCO raz opustili - stalo sa tak v roku 1984 kvôli protizápadnej politizácii a neefektívnemu riadeniu. Do organizácie sa vrátili v roku 2003, avšak už v roku 2011 prestali platiť svoje členské príspevky. Príčinou tohto kroku bolo prijatie Palestínskej samosprávy za člena UNESCO.